Kaplan naslouchá a rozmlouvá s pacienty, jejich rodinami, ale dokáže podpořit i personál nemocnice. Laskavá setkání s duchovními pomáhají snižovat stres, vyrovnat se s obavami, pochopit náročnou životní situaci nebo najít ztracený smysl života. Kaplan poskytuje péči všem lidem bez rozdílu vyznání nebo názoru, nikoho nenutí k víře a zachovává mlčenlivost. Služby duchovních vyhledávají i lidé z řad personálu nemocnice, když se cítí psychicky vyčerpáni nebo mají rodinné starosti.

Obrátit se na kaplana může zkrátka kdokoliv, kdo si potřebuje popovídat a hledá podporu blízkého člověka.

Wojciech Pelowski, farář z Kolovče, se stal kaplanem Domažlické nemocnice v září. Už vloni pomáhal v první linii jako sanitář a pečoval o covidové pacienty. Brzy se v nemocnici stal vyhledávaným pro svůj dar naslouchat druhým, povzbudit je a podpořit v nelehkých životních situacích. Je to člověk, který do nemocnice přinesl zase nový rozměr, jak s pacienty promlouvat, a z jejich pohledu, jak pobyt v nemocnici strávit a vnímat. Spousta z nich se doslova těší, až za nimi opět přijde,“ vysvětluje ředitel nemocnice Petr Hubáček, proč se společně se sanitářem Pelowskim, ale i s plzeňským biskupem Tomášem Holubem, dohodli na rozšíření spolupráce do oblasti spirituální péče.

Jak již bývá zvykem, projela v neděli Holýšovem mikulášská výprava na koňském spřežení. Opět pod vedením kočího Jiřího Foista.
OBRAZEM: Holýšovem projeli čerti na koňském spřežení

„Duchovní péči vykonává kaplan v nemocnici pravidelně v úterý a ve středu. Na vyžádání pacientů nebo jejich blízkých je ale k dispozici i v jiné dny dle možností. Do nemocnice ale nadále chodí i jako sanitář. Příležitostně slouží dokonce i na covidových lůžkách,“ sdělil mluvčí nemocnic Plzeňského kraje, Jiří Kokoška.

S pomocí biskupa Tomáše Holuba zřídili stejnou pozici i v Rokycanské nemocnici.

Kněz rokycanské farnosti Tomáš Kadlec rozšířil tým nemocnice začátkem prosince.

„Pacientům i personálu bude kaplan k dispozici každé úterý nebo rovněž na zavolání,“ uvedl mluvčí.

„Mít ve svém týmu nemocničního kaplana jsme zvažovali již dříve. Až ale tato doba, a dění kolem pandemie, naše rozhodnutí vytvořit tuto pozici urychlila,“ popisuje ředitel Rokycanské nemocnice Jaroslav Šíma s tím, že jarní i současné omezení návštěv je hlavně pro dlouhodobé a starší pacienty skličující a zhoršuje to jejich psychické rozpoložení.

Babylonský rybník prošel po letní sezoně opravou hráze, kde byla poškozená stará dřevěná výpusť.
Oprava hráze na Babylonu byla ukončena, rybník už se napouští

„V prvních dnech bych se chtěl seznámit se skladbou pacientů a představit se minimálně těm, kteří tu s velkou pravděpodobností stráví významnou část adventu. Prožít toto období v nemocnici se zdravotními potížemi, bez možnosti vidět osobně své blízké je pro většinu velmi skličující,“ říká Tomáš Kadlec duchovní, který by jim proto pravidelným setkáváním, rozmlouváním i nasloucháním chtěl zajistit důležitý sociální kontakt, ale případně i zprostředkovat lepší a intenzivnější kontakt s rodinou a blízkými.

Nemocničního kaplana má už několik let Klatovská nemocnice. Stodská nemocnice spolupracuje v poskytování duchovní péče s františkány.