Na pondělí 29. srpna je v Kařezu ohlášena třináctičlenná skupina hodnotitelů celostátního kola. Jeho vrchole se odehraje 17. a 18. září v Luhačovicích. „Hosté na nás mají vyblokované čtyři hodiny, takže chystáme obdobnou prezentaci jako pro regionální fázi. Jen s tím rozdílem, že teď budeme mít mnohem víc času ukázat naši infrastrukturu, pestrou činnost spolků i památky, o které pečujeme,“ zdůrazňuje starosta Václav Krofta.

Právě zapojení dobrovolných organizací do dění v obci stejně jako nadstandardní spolupráce s podnikatelskou sférou přispěla k triumfu Kařezu v regionu. Obec na dohled od dálnice a se zastávkou rychlíkových spojů láká stavebníky. Přitom je však stále obklopena lesy, loukami i rybníky.

Ilustrační foto.
Tanečníci se loučí ve Volduchách

Břasy přemýšlí o aleji

Péče o zeleň a životní prostředí se vyplatila v Břasích i ve zbývajících čtyřech vesnicích pod jejich křídly. „Rekonstruované jsou zahrady obou mateřských škol v Břasích i Stupně, v devítiletce jsme přispěli o zřízení výukové zahrady. Na opačném konci věkového spektra jsme mysleli i na naše seniory v domem s pečovatelskou službou. Posezení v upravené přírodní scenérii si uživatelé zařízení pochvalují,“ neskrývá radost starosta Miroslav Kroc.

Krajské posuzovatele zaujaly také nové aleje. Třeba Bolfánka, ale především bývalá ultramarínka, kde je přes sto nových stromů a dvě nádrže s hodnotou více než čtyři miliony korun. A když jsme nakousli finance: pět set tisíc za stuhu bude investováno opět do zeleně. Rýsuje se nová výstavba, nákup techniky a doslova zelenou by měl dostat návrh nové aleje k zástavbě v Kříších. „Slibujeme si od toho zlepšení erozních podmínek,“ dodává Kroc.

Raková slaví 1. i 3. září

Společenský život v Rakové přesvědčil hodnotitele, že modrá stuha je ve správných rukách. „Aktivní jsou hasiči, máme hodně malých fotbalistů a pyšní jsme na mateřinku Ráček. Zkrátka v Rakové to žije,“ usmívá se starosta František Bůcha. Na čtvrtek 1. září chystá otevření pumptrackové dráhy a o dva dny později Den obce s akcemi pro děti i dospělé.