Během červnového odpoledne panuje na Kobylce poklidná atmosféra. Školáci, kteří přijeli na výlet, mají svůj program u chatek. U kiosku se občerstvuje několik návštěvníků a další odpočívají u stanů a karavanů na upravených travnatých plochách. K odpočinku a výhledu na Berounku láká posezení se stolky a židlemi, které je novinkou letošní sezony. „Vzniklo tady 40 míst. Lidé se můžou posadit, nasvačit se nebo se jen kochat pohledem na řeku,“ říká provozovatelka Kobylky Jiřina Skleničková s tím, že přibyly i nové přípojky pro karavany a trampolína na dětském hřišti. Novotou stále svítí sprchy a toalety v objektu, který začal sloužit návštěvníkům už loni.

Podle Jiřiny Skleničkové se sezona začíná rozjíždět naplno. „Sezona začala v květnu, to jezdili hlavně vodáci z Německa, kteří si v poslední době oblíbili Berounku. Kvůli velké vodě na přelomu května a června pak nebylo možné splouvat řeku, tři týdny nám úplně vypadly. Teď už máme o víkendech zase hodně obsazeno a připravujeme se na hlavní nápor v červenci. Místa pro karavany nebo stany si lidé nemusí předem rezervovat. Máme jich dost, stejně jako lodí k zapůjčení,“ dodává provozovatelka. Kobylka nabízí až 70 míst pro stany a 30 přípojek pro karavany. Součástí areálu je restaurace v penzionu. Ke kiosku přiléhá kromě míst k sezení i místnost pro vodáky, kde je možné si zatopit a usušit se.

Tábořiště Kobylka u Berounky v blízkosti Liblína na Rokycansku. | Video: Deník/Veronika Krátká

Kemp pro vodáky zajišťuje půjčení i převoz lodí. „Za 500 korun na den jim půjčíme loď, přivezeme je a oni se nemusí o nic starat. Hodně vodáků jezdí na víkend, kdy je první den odvezeme proti proudu a oni se vracejí na lodích zpátky. Druhý den jedou po řece dolů a my je přivezeme. Ale někteří lidé tady stráví celý týden a objevují krásy okolí. Můžou si sem vzít psy, ti jsou tady zdarma.“ Kobylka se postupně stává oblíbeným místem svatebčanů. V posledních letech si na jaře mimo sezonu řekne na pláži u květinového záhonu své „ano“ několik párů.

Za ubytování lidé zaplatí stejně jako v minulých letech. „Ceny zůstávají pátým rokem stejné. Za osobu, auto, karavan je to 100 korun na noc. Ale nevím, jak dlouho to udržíme, protože všechno zdražilo. Od energií až po svoz odpadu,“ dodává provozovatelka.

Rodina Jiřiny Skleničkové je s Kobylkou spojená dlouhá léta: „Můj dědeček si tady postavil dům, kde měl truhlárnu a košíkářství. Býval tady přívoz, který obsluhovala moje babička. Hodně ho využívali lidé z Břízska, kteří se potřebovali dostat do kostela na Liblín.“ Provozovatelka kempu také připomíná, jak vznikl název Kobylka: „Na druhé straně řeky je ve skále takzvaná Kobylí jáma, která je opravdu hodně hluboká. Podle legendy se do ní kdysi zřítil jezdec na koni.“