VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Klabava stoupala dopoledne k I. stupni

Klabava – Vzhledem k dlouhotrvajícímu suchu nástup dešťů leckde způsobil zvýšení hladin potoků i valící se proudy vody po komunikacích. Pojme Klabavská přehrada náhlé nadělení?

29.6.2017
SDÍLEJ:

Pod přehradou KlabavaFoto: Martin Spal

„Kvůli stavbě máme vodu dlouhodobě odpuštěnou. Přesto nyní průběžně manipulujeme s vyrovnáváním přítoku s odtokem z přehrady. Momentálně jsme na třinácti kubících za vteřinu,“ uvedl hrázný Jiří Groskopf před 15. hodinou.

Informoval také, že rezerva je zatím ještě slušná. „Můžeme odpouštět do pětadvaceti kubíků za vteřinu, aniž by se voda vylévala z koryta, tehdy se pořád ještě drží v řece,“ vysvětloval. Jinak se ale dá jít s odpouštěním až na 32 kubíků za vteřinu. „Kdyby základní výpusti na regulování nestačily, lze pustit vodu i bezpečnostním přelivem. Ten, třebaže je stavba v rekonstrukci, je pořád funkční. A v pozdějších fázích díla je pamatováno na jiná protipovodňová opatření,“ informoval o tom, že pracemi na Klabavské přehradě není systém regulování vodního nadělení ohrožený, hrázný.

Jelikož večer by měly podle meteorologů srážky ustat a během dne ztvrdlá vrstva půdy povolila a voda se začínala pomalu vsakovat, Groskopf nepředpokládal, že by se na přehradě dostali z nynějšího I. na II. povodňový stupeň. Na trase k Rokycanům už ale měli s vodou plno práce. V Hrádku třeba čerpali hasiči sklepy. „Problém vznikl i na silnici nad nádražím. Jak se buduje obchvat, stekla tam voda se splavenou zeminou. Pracovníci SÚS tu s tím zápolí,“ sdělil starosta Jaroslav Perlík.

Na říčce Klabavě kolem 11. hodiny hladina vystoupala na 127 centimetrů, tím se tok dostal na I. povodňový stupeň (platí do 150 cm). „Už v 11.20 ale odečet v limnigrafické stanici ukázal pokles na 125 centimetrů. (Poz.: podobně hladina ´cvičila´ po celé odpoledne). Dá se předpokládat, že II. stupně snad Klabava nedosáhne,“ mínil Perlík.

Autor: Božena Šopejstalová

29.6.2017 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

PŘÍMO V PROSTORÁCH Probační a mediační služby Rokycany její vedoucí Zdeňka Blažková zodpovídala dotazy studentů Gymnázia a Střední odborné školy Rokycany.

Gymnazisté se vydali za odborníky z mediační služby

Roman Hubník.

Hubník: Škoda první půle

Karolína Kapounová půjde poprvé k volební urně

Příkosice – V červnu bylo Karolíně Kapounové z Příkosic osmnáct let. Letos poprvé půjde k volbám. Osud republiky jí není lhostejný.

Desetičlenná komise velela Mýtu

Mýto - Bezmála dvanáct set oprávněných obyvatel mohlo odevzdat svůj hlas v Mýtě.

Raková jede do Mýta, Radnice do Strašic

Rokycansko – Fotbalisté se posunuli do podzimního finiše.

Nemocnice hledá šéfa představenstva

Rokycany – Rada Plzeňského kraje schválila vypsání výběrového řízení na obsazení předsedy představenstva společnosti Rokycanská nemocnice, a. s.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení