„Kvůli stavbě máme vodu dlouhodobě odpuštěnou. Přesto nyní průběžně manipulujeme s vyrovnáváním přítoku s odtokem z přehrady. Momentálně jsme na třinácti kubících za vteřinu,“ uvedl hrázný Jiří Groskopf před 15. hodinou.

Informoval také, že rezerva je zatím ještě slušná. „Můžeme odpouštět do pětadvaceti kubíků za vteřinu, aniž by se voda vylévala z koryta, tehdy se pořád ještě drží v řece,“ vysvětloval. Jinak se ale dá jít s odpouštěním až na 32 kubíků za vteřinu. „Kdyby základní výpusti na regulování nestačily, lze pustit vodu i bezpečnostním přelivem. Ten, třebaže je stavba v rekonstrukci, je pořád funkční. A v pozdějších fázích díla je pamatováno na jiná protipovodňová opatření,“ informoval o tom, že pracemi na Klabavské přehradě není systém regulování vodního nadělení ohrožený, hrázný.

Jelikož večer by měly podle meteorologů srážky ustat a během dne ztvrdlá vrstva půdy povolila a voda se začínala pomalu vsakovat, Groskopf nepředpokládal, že by se na přehradě dostali z nynějšího I. na II. povodňový stupeň. Na trase k Rokycanům už ale měli s vodou plno práce. V Hrádku třeba čerpali hasiči sklepy. „Problém vznikl i na silnici nad nádražím. Jak se buduje obchvat, stekla tam voda se splavenou zeminou. Pracovníci SÚS tu s tím zápolí,“ sdělil starosta Jaroslav Perlík.

Na říčce Klabavě kolem 11. hodiny hladina vystoupala na 127 centimetrů, tím se tok dostal na I. povodňový stupeň (platí do 150 cm). „Už v 11.20 ale odečet v limnigrafické stanici ukázal pokles na 125 centimetrů. (Poz.: podobně hladina ´cvičila´ po celé odpoledne). Dá se předpokládat, že II. stupně snad Klabava nedosáhne,“ mínil Perlík.