Podle hrázného Jiřího Groskopfa zcela určitě. „Je udělaná bezpečnostní jímka, která převede vodu a pro případ většího průtoku je pro stavbu zpracovaný povodňový plán. Navíc i z tohoto důvodu je přehrada odpuštěná,“ uvedl hrázný.

Dalším důvodem upuštění je vlastní rekonstrukce. Během celé stavby se voda drží nad maximální hladinou takzvaného ´stálého nadržení´. Rybařit a koupat se ale v prostoru přehrady dá, jen cesta za zážitkem je teď delší.

Důvodem nynější rekonstrukce bezpečnostního přelivu je skutečnost, že při povodni v roce 2002 voda překonala boční zdi přelivu, a to jak do výšky, tak i šířky. „Po úpravách by měl bez problému převést stoletou vodu. Aby to přeliv pobral, navyšuje se jeho kapacita. Rozšiřují a zvyšují se boční zdi. „Pravá se opravuje. Prošla odfrézováním asi na padesát procent, následuje dobetonování, samozřejmě s vyztužením, a ve finále bude zeď i vyšší. Levou stavbaři zbourali úplně a dělá se zcela nová, s tím že bude trochu i rozšířená. Zatím jsou práce zhruba v půli,“ popisoval Groskopf.

Ve finále bude přeliv kvůli případnému navýšení retence nádrže také nově hrazený segmenty. Zatímco dříve to, co přiteklo, zase odteklo, díky opatření teď bude možné při nižších povodních přeliv regulovat,“ sdělil hrázný. Práce mají skončit s prosincem.

Novinkou je i to, že při přehradě vznikne malá vodní elektrárna. Podle nařízení vlády totiž každá přehrada musí mít další využití. Klabavská bude nově dodávat energii do sítě.