„Prodejnost zájezdů se během zimy i nyní na jaro snížila. Dříve byl v tomto období velmi žádaný Egypt, Tunisko či Djerba, letos téměř vůbec. Lidé chtějí především levnější pobyty,“ sdělila Miluše Skrbková z rokycanské cestovní kanceláře Bohemia Trans. Očekává, že se na letní dvouměsíční volno poptávka zvýší. Lidé by však podle ní neměli s výběrem dovolené otálet.

Podobného názoru je i Renata Živná z cestovní kanceláře Škoda–Avia Tour. „Na Last minute nemusí být už takový výběr, chtějí–li vycestovat zejména vícečlenné rodiny. Zajímavé destinace, jako například loni Turecko, mohou být navíc už úplně vyprodané,“ uvedla.

Kromě toho, že se rodiče s dětmi nemohou spoléhat, že seženou zájezd podle svých představ, zamluvením pobytu na First minute i ušetří. „Po loňské špatné krizové sezóně se cestovní kanceláře snaží podpořit co nejvyšší prodej zájezdů už na First minute celou řadou nových pobídek. Nabízí například až tři děti zdarma, nízké zálohy na rezervaci zájezdu, hodnotný dárek, slevy pro seniory, polopenzi zdarma a jiné,“ vysvětlil Tomio Okamura, víceprezident a mluvčí Asociace českých cestovních kancelří a agentur.

Lidé jsou podle něj však i nadále opatrní a šetří. „Letos dochází k velmi malému nárůstu počtu prodaných zájezdů, avšak zároveň k poklesu průměrné ceny prodané dovolené,“ konstatoval. I v letošním roce bude mezi klienty nejpopulárnější zřejmě Chorvatsko, Slovensko a Itálie.