„Zájem je průměrný, dříve býval vyšší. Pro vakcínu chodí zejména ti, kteří se potřebují nechat doočkovat,“ míní Radka Grublová, farmaceutická asistentka rokycanské lékárny U Barborky. Očkování se provádí po třech dávkách. Jedna z nich – dětská i dospělá stojí stejně – vyjde asi na 550 korun. Vakcínu předepíše na požádání praktický lékař a po vyzvednutí v lékárně ji i aplikuje.

Nechat se očkovat se letos poprvé rozhodla Kamila Horáková. „Chodím téměř denně na procházku se psem nebo si také zaběhat do lesa. Loni jsem snad po každém návratu domů zjistila, že mám na sobě i třeba tři klíšťata. Nechci se tedy tento rok zas neustále bát, že onemocním encefalitidou,“ svěřila se. Neodradila ji ani cena vakcíny. „Pokud jiná stoprocentní ochrana není, nezbývalo mi nic jiného. Nechci už riskovat,“ dodala.

O vážném průběhu této zákeřné nemoci ví své dnes už osmadvacetiletá žena z jižní části Rokycanska. V nemocnicích a rehabilitačních centrech strávila tři čtvrtě roku. „Musela jsem se tehdy znovu naučit dýchat, hýbat rukama a chodit. Vyžadovalo to obrovské úsilí i pevnou vůli,“ zavzpomínala. Některé následky onemocnění pociťuje dodnes.

Očkování je podle rokycanské epidemioložky Marie Spáčilové nejvýznamnější a nejúčinější prevencí, jinak i používání repelentů. „Po návratu z přírody je důležité prohlídnout celé tělo a v případě už přisátého klíštěte ho správně a co nejrychleji vyjmout. Poté zasažená místa dezinfikovat,“ uvedla epidemioložka.