Teď si můžou lidé půjčit audioknihy v rokycanské knihovně ve formě CD.

„Tuto službu nabízíme 15 let, máme zhruba 7,5 tisíce titulů. Převážně mluvené slovo, ale půjčujeme i hudbu. Dospělí mají zájem hlavně o současné autory jako je Jana Poncarová nebo Alena Mornštajnová. U dětí vede Hurvínek, to je stálice. Lidé si ale často stěžují, že ubývá možností, jak si CD pustit. V nových autech už nejsou přehrávače. Chceme jim proto umožnit, aby měli audioknihy stažené v mobilu,“ vysvětluje ředitelka knihovny Jana Aubrechtová.

Zhruba v polovině letošního roku chce knihovna nabídnout registrovaným čtenářům takzvané e-audioknihy. „Přesný termín, kdy službu spustíme, záleží na poskytovateli knihovního systému, který musí připravit katalog,“ vysvětluje ředitelka s tím, že registrovaní čtenáři si pak začnou tituly k poslechu sami stahovat. Jejich počet ale bude omezený.

Zatím si lidé v rokycanské knihovně mohou stáhnout do mobilu knihy ke čtení. „Každý registrovaný čtenář má nárok na dva tituly za měsíc zdarma. Lidé mají o čtení z telefonu velký zájem, často mi říkají, že dvě knihy měsíčně je málo. Knihovna za to ale platí, za každou e-výpůjčku 53 korun. Kupujeme si balík služeb a z toho čerpáme. Zájem o tuto službu má i starší generace. Dnes už hodně seniorů dovede pracovat s moderními technologiemi a číst z mobilu pro ně není problém,“ uzavírá Jana Aubrechtová.

Součástí kampaně Březen – měsíc čtenářů je v rokycanské knihovně mimo jiné burza knih v přízemí budovy. Knihovnice připravily také oblíbenou semínkovnu, kdy lidé můžou přinést semínka z chemicky neošetřených rostlin a vyměnit je za druh, který se jim právě hodí. Na 22. března se chystá Noc s Andersenem a na 25. března beseda s názvem Velikonoce našich babiček. V plném proudu jsou také přípravy dubnového swapu pokojových rostlin, kdy si lidé můžou v knihovně vyměňovat sazenice a pokojové rostliny.