K iniciativě Semínkovna se Městská knihovna Rokycany přihlásila před sedmi lety. Čtenáři už si zvykli, že kromě knížek si odtud mohou odnést také semínka a naopak přinášejí vlastní přebytky za zahrádky. Ta ale musí být výhradně nemořená a z chemicky neošetřených rostlin.

Zdroj: Deník/Veronika Krátká

Od začátku března jsou sáčky se semínky k dispozici ve speciálně označené zásuvce v hlavní půjčovně. „Od dubna, když se oteplí, dáváme semínka ven na dvorek u komorní scény. Přidáváme k nim i různé sazenice, nejčastěji rajčat nebo slunečnic,“ říká ředitelka rokycanské knihovny Jana Aubrechtová s tím, že Semínkovna bude v provozu do konce září.

Zimní měsíce pak knihovnice využívají k přípravám na novou sezonu. Vyrábějí sáčky na semínka ze starých novin. Jana Aubrechtová jich má každoročně na rozběh připraveno zhruba 150. Většinu semínek zatím dodávají zaměstnanci knihovny. „Postupně je začínají nosit i čtenáři. Máme tady dýně, rajčata, měsíček, tymián, slézové růže, slunečnice, aksamitníky, ale i méně známé rostliny jako je paprikookurka ačokča,“ ukazuje ředitelka zásuvku plnou papírových sáčků. Knihovna chce do budoucna aktivity Semínkovny rozšířit i o přednášky na téma zahradničení a semenářství.

Zákaz vjezdu. Ilustrační foto.
Silnice mezi Litohlavy a Osekem se zavírá

Rokycanská knihovna se chce zapojit také do projektu Patron semínek. „Komunita Semínkoven pěstuje hrášek a fazole, které pak nabídne veřejnosti. Lidé si je zasázejí a na podzim porovnají výsledky. Letos tedy musíme vypěstovat semínka těchto rostlin a uvítáme, když se k nám přidají i čtenáři,“ dodává Jana Aubrechtová. V rokycanském okrese jsou pouze dvě registrované Semínkovny, kromě Rokycan ještě v knihovně ve Skomelně.

Z rokycanské knihovny si lidé můžou odnést i pokojové rostliny. V pondělí 15. dubna tam začne druhý ročník swapu. Tedy akce, která potrvá do 26. dubna a lidé si při ní můžou vyměňovat buď zakořeněné pokojovky nebo jejich řízky. Platí ale pravidlo kus za kus. „Za jednu přinesenou rostlinu si příchozí mohou jednu odnést. Loni to mělo velký úspěch. Rostlin byly plné dva stoly a ještě vozík. Lidé přinášeli i velké pokojovky, které už doma neměli, kam dát. Nejčastěji ale nabízeli africké fialky, aloe, voděnky a zelence. Objevily se i muškáty a tchyniny jazyky,“ připomíná ředitelka, která už má na swap připravené řízky okrasných kopřiv. „Budeme rádi, když nám čtenáři ještě něco přinesou. Zatím je tady citronela, šťavel a různé sukulenty,“ ukazuje na okno v dětském oddělení knihovnice Ivana Polívková, která pomáhá s přesazováním připravených sazenic.

Pohádkový statek ve Vranovicích.
Němčovičtí zvou v neděli do psího útulku, ve Vranovicích začíná sezona