„Koček neustále přibývá. Teď zrovna začíná období, kdy se budou rodit koťata. Každá kočka bude mít minimálně čtyři. Ženské je tady krmí a u naší bytovky se pak po nocích slézají,“ rozčiloval se Jaroslav Kusý, který bydlí na Jižním předměstí. „Město by je mělo odchytávat a kastrovat,“ myslí si.

„V Rokycanech je známá především problematika zatoulaných nebo toulavých psů. Tou se zabývá odbor životního prostředí. Psi jsou po odchycení převezeni do karantény k MVDr. Uzlovi,“ informoval Rokycanský deník mluvčí radnice Jan Engler. „Stejný postup by tak byl nejspíše aplikován i v případě toulavých koček,“ míní. „Jednoznačně ovšem nedoporučuji, aby toulavé kočky odchytávali občané sami. Naopak, ať se obrátí na již zmiňovaný odbor životního prostředí se svým konkrétním podnětem, kterým se bude zabývat,“ nastínil Engler možný postup.

Přestože situace v okresním městě není natolik vyhrocená, jako například v krajské metropoli, jedná se podle Luďka Uzla z veterinární ambulance v Plzeňské ulici o citlivé téma. Navíc žádná dohoda s městem zatím neexistuje, i když už byla tématem diskuze.

„Už jsme kastrovali několik desítek městských koček, ale pouze na naše náklady nebo se spoluúčastí lidí, kteří je k nám donesli,“ řekl nám veterinář. Největším problémem je podle něj samotný odchyt. „Kočky jsou velice obezřetné. Například na nádraží jsem strávil několik hodin, než se mi podařilo jednu odchytit,“ svěřil se. „Město dělá hodně pro pejsky, ale problém koček zatím vyřešený není. Zřejmě scházejí i finance,“ dodal Luděk Uzel.