Patnáctá hodina měla vše odstartovat, ale na hráz proudili stále noví příchozí. Skupina Gutta proto nastoupila s malým zpožděním, ale hned se postarala o to, že prostřednictvím svých písní všechny přenesla do středověku, kdy ve vsi Kokot a dalších v okolí kypěl život.

Lidé odešli, ale zachovaný biotop rybníků a jejich lesního okolí pulsuje životem nadále. Odborná studie na revitalizaci krajinné oblasti se stala impulsem, který Pavla Čechuru, starostu Bušovic, přivedl na myšlenku vytvoření naučné stezky. Oslovil představitele Dýšiny, spolu se vydali za majiteli území – zástupci Plzně – a záměr se začal za pomoci sdruženého půlmilionu prostředků uskutečňovat.

„Pro zdar každého díla je potřeba najít ty, kteří se připojí k realizaci, a já jsem to štěstí měl,“ uvedl Čechura, než s plzeňskou radní Helenou Matoušovou a Jaroslavem Štilipem, starostou Dýšiny, slavnostně přestřihl pásku. Předtím ale ještě v rychlosti přítomné ústně provedl celou stezkou s jejími 11 zastaveními, opatřenými informačními tabulemi, a dvěma altány. „Možná se to nezdá, ale skrývá se za nimi dva a půl roku práce na realizaci,“ konstatoval Lukáš Záhlava, který projektu v rámci své diplomové práce dal konečnou podobu. O grafické ztvárnění se postarali manželé Rauchovi, vyznačení trasy si vzal za své Klub českých turistů z Plzně.

Celku vzdal hold i senátor Luděk Sefzig spolu s náměstkem primátora Plzně Petrem Náhlíkem. Potom už ale na prostranství opanovali dávní obyvatelé a objevil se i čert, který se popral s pověstí opředeným Ostrým kamenem. Vše se odehrálo v režii dýšinského spolku Lucifer, a protože nechyběly ani další nadpřirozené bytosti, zanechaly na hrázi pohádkovou pohodu i pro zbytek odpoledne.

Posezení organizátoři zajistili, o pohoštění nebyla nouze a dokonce i pražící sluníčko zastřel na chvíli opar. „Tohle setkání nemá chybu. Vypravili jsme se sem na kole, pobavili se a dozvěděli se zajímavosti,“ hodnotil Jaroslav Tauš z Plzně. Také z Břas dorazila celá cyklovýprava, vzdálenější vsadili zejména na rychlejší kola, ovšem řada turistů přišla i pěšmo. Na hrázi rybníka se tak setkalo přes tři sta lidí.