Nejnovější žebříček Real Index, který pravidelně vydává poradenská a technologická společnost Deloitte, zaznamenal, že v loňském třetím čtvrtletí v Plzeňském kraji klesly ceny prodaných bytů o více jak 5 procent na 61 800 korun za metr čtvereční.

Skutečné ceny prodaných bytů v ČRSkutečné ceny prodaných bytů v ČRZdroj: Zdroj: Deloitte Real Index

„Třetí čtvrtletí loňského roku se ještě neslo ve znamení vyčkání na lepší podmínky pro koupi nemovitosti. Vývoj realitního trhu tak zůstával bez výrazných změn, což například developery vedlo k různým slevovým a marketingovým nabídkám. Oproti bytům v cihlových a panelových domech jsou totiž ty nové pro kupující vždy atraktivnější, ale také dražší,“ vysvětlil expert na nemovitostní trh z poradenské a technologické společnosti Deloitte Petr Hána.

Deloitte Real Index od roku 2015 přináší data o tom, jak se vyvíjí skutečné ceny bytů. Data sbírá pouze z uskutečněných prodejů bytů, které byly zapsány v katastru nemovitostí v podobě kupních smluv. Výsledky srovnává s předchozím čtvrtletím.

Pokud jde o jednotlivé okresy, pak nejdražšími jsou tradičně ty, které bezprostředně sousedí s hlavním městem. Na Praze-západ se metr čtvereční bytu prodával průměrně za 91 586 korun, na Praze-východ pak za 84 181 korun.

Jak jsou na tom s cenami jednotlivé okresy Plzeňského kraje? Nejdražší byty jsou tradičně v okrese Plzeň-město, kde průměrně stojí metr čtvereční bytu 61 601 Kč. S odstupem za krajským městem jsou Klatovy (49 765 Kč) následovány Rokycany (44 310 Kč), Plzní-severem (42 125 Kč), Tachovem (41 456 Kč) a Plzní-jihem (38 163 Kč). Nejlevněji byt seženete v okrese Domažlice, kde je průměrná cena za metr čtvereční 33 252 Kč.

Mohlo by Vás zajímat: Tady je TOP 5 ZŠ Rokycanska, kde žáci nejlépe zvládli přijímačky na střední

Zdroj: Deník/Kateřina Součková