K tomu, aby Terapeutická komunita v Mýtě, jejímiž klienty jsou lidé trpící sfizofrenií, mohla lépe fungovat, dostala ve středu nezbytný dar: vozidlo. Získala ho díky aktivitě agentury Kompakt, která oslovila sponzory. „Máme systém, kdy zakoupením reklamní plochy na autě sponzoři vlastně pomohou vozidlo pro potřebné získat,“ sdělil ředitel agentury Pavel Černý.

Tak už na Rokycansku získal automobil zvíkovecký a mirošovský domov. Obstarat třetí pomohla třicítka sponzorů. „Hlavně ať vůz dobře slouží. Všichni brečí, že peníze nejsou, ale pan Černý z agentury vždycky nějak peníze vymámí,“ usmíval se mezi zúčastněnými starosta Rokycan Jan Baloun. Souhlasil i první muž Mýta František Končel a dodal: „Chvíli trvalo, než spolubojovníci v zastupitelstvu kývli, ale příspěvek nakonec schválili.“

„Za pomoc v podobě Renaultu Kangoo jsem strašně rád,“ uvedl Martin Jarolímek, prezident České asociace pro psychické zdraví a zároveň primář starající se i o mýtskou komunitu. „Lidé trpící schizofrenií si díky osobnosti, s jakou se narodili, na rozdíl od jiných handicapovaných moc hlasitě o nic nejsou schopni říkat,“ vysvětloval.

„Pro nás je automobil darem s velkým D,“ děkovala za klienty koordinátorka komunity Hana Modlitbová. „Je opravdu důležitým nástrojem. Musíme například narychlo s klienty do nemocnice. Pravidelně je třeba se dostávat na hypoterapii, anebo i prodat výrobky z dílen na trzích, aby se pomohlo provozu…,“ vyjmenovávala.

Útočiště našla komunita ve staré faře. Nejdéle tu mohou klienti strávit dva roky, během nichž se je snaží zase ´postavit na nohy´ a včleňovat mezi ostatní. Na úrovni zařízení lze ale pracovat pouze s těmi, co jsou už zase schopní nějak dodržovat režim a nemusí mít stálou zdravotnickou péči.

O předání auta Terapeutické komunitě v Mýtě čtěte ZDE