„Město u tohoto peněžního ústavu založilo dva účty. První v roce 2016, další o tři roky později a důvodem byly výhodné úrokové sazby. Dohromady jde zhruba o šedesát milionů,“ uvedla mluvčí rokycanské radnice Tereza Maixnerová.
Po problémech spojených s ruskou agresí na Ukrajině musí teď Rokycany čekat, kdy se k blokovaným penězům dostanou. Podaly sice výpověď (trvající 31 dní), ale to už byly pobočky uzavřené.
Na sociálních sítích se k záležitosti vyjádřil mimo jiné bývalý zastupitel Ivan Borek: „Před deseti lety jsme byli varováni finančním výborem, že nechat penízev ruské bance může být velký problém. Tehdy šlo o podstatně menší sumu než dnešních šedesát milionů. Mám za to, že to byla zhruba čtvrtina této částky. Nerozumím tomu, že doporučení výboru nevzal nikdo na vědomí.“
Účet u ruské banky má i Plzeňský kraj. Deníku to už dříve potvrdila mluvčí krajského úřadu Helena Frintová. „Z běžného účtu již byly finanční prostředky staženy a spořicí účet byl vypovězen,“ uvedla Frintová s tím, že Plzeňský kraj čeká na další postup centrální banky. O jakou částku jde, krajský úřad ale neupřesnil.
Sberbank po invazi Ruska na Ukrajinu uzavřela 25. února své pobočky v České republice. Omezila karetní transakce i jiné služby a o tři dny později s ní Česká národní banka zahájila řízení o odnětí licence.
Větší šanci získat své peníze mají drobní střadatelé. Ti mohou v některém ze čtyřiceti vybraných zařízení Komerční banky získat náhrady vkladů. V plzeňské Goethově ulici toho předevčírem využily desítky lidí, kteří trpělivě čekali na otevření pobočky. Ze zákona je pojištěn vklad do 100 000 eur, jeden vkladatel tak dostane maximálně něco kolem 2,5 milionu korun.
Krajské a městské úřady však ve Sberbance disponovaly mnohem většími obnosy a jejich navrácení se stane během na dlouhou trať. Například Kraj Vysočina má u Sberbanky dvě miliardy, Jihomoravský kraj i Praha po 160 milionech. Ministerstvo financí v minulém týdnu rozeslalo krajům dopis s popisem situace kolem Sberbank. Také upozornilo, že vymáhání peněz bude trvat roky. Úřadům rovněž připomnělo, že vedle ekonomického hlediska by se při ukládání peněz měla sledovat i bezpečnost bankovních institucí.