VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Konečně: Obchvat Újezda na dohled

Rokycansko - První etapa propojení Rokycan a Hrádku dospěla do stádia výběru zhotovitele stavby.

12.5.2011
SDÍLEJ:

Ilustrační foto Foto: DENÍK/Jiří Kopáč

Konečně doopravdy bude. Tedy – zatím jeho první část. Ale začne se. Tento týden má být vyhlášené výběrové řízení na zhotovitele stavby. Tím vlastně de facto už druhé desetiletí chystaný obchvat Rokycany – Hrádek konečně startuje.
 Z trasy celé dopravní zkratky, dlouhé pět a půl kilometru, se bude dělat přibližně třetina.

„Na první etapu jsme požádali o financování z evropských peněz přes Regionální operační program a uspěli jsme,“ informoval vedoucí odboru dopravy krajského úřadu Jaroslav Vejprava a dodal: „Zmíněný úsek bude propojením rokycanské Šťáhlavské ulice a Veselské. Je dlouhý 17000 metrů a předpokládáme, že s realizací prací by se mohlo začít v červenci až srpnu. Záleží to na průběhu výběrového řízení, tedy nakolik se budou jeho účastnící ve finále chtít odvolávat,“ vysvětlil. „Obecně se teď vyskytuje spousta firem, které dávají odvolání a akce zdržují. Ve Zbiroze nám například půl roku se táhnoucí výběrové řízení zahájení stavby ve finále protáhlo o rok,“ za Správu a údržbu silnic Rokycany, do jejíž kompetence coby organizace kraje spadá i obchvat, objasňovala Jana Mrázová. Podle ní si po dokončení první etapy obchvatu od nadměrného zatížení oddechne ulice Boženy Němcové. „Součástí akce bude i úprava křižovatky u Kovohutí, aby se tam pak zase nadměrná vozidla mohla vrátit na komunikaci vedoucí zatím dále přes Kamenný Újezd do Hrádku. Druhou část obchvatu, včetně mostu přes Pekelský potok, totiž zatím stále nelze stavět. „Nadále tomu brání jeden nevykoupený pozemek v Hrádku, tedy jeho vyvlastnění. Panuje obava, zda se podaří pokračování obchvatu zahájit, než vyprší termín dotací z Evropské unie,“ uvedla Mrázová. Vzhledem k tomu, že jen náklady na první etapu se odhadují na 135 milionů, je to podle mnohých starost více než oprávněná.

„Každopádně bude dobré, až se začne dělat. První etapa sice ulehčí hlavně ulici B. Němcové, ale bude už jasné, že se obchvat dodělá. Přece nevyhodí tolik milionů, aby ho dovedli jen k veselské cestě,“ míní starosta Hrádku Jaroslav Perlík. Stál u zrodu myšlenky vzhledu zmíněné komunikace a ´bojuje´za ni už od roku 1994. Konstatoval také, že prodleva ve výstavbě už hodně poškodila záměr města na budování průmyslové zóny.
„Pro nás je dokončení obchvatu otázkou vnitřní bezpečnosti v obci a zlepšení životního prostředí,“ uvedl Jaroslav z Kamenného Újezda. „Manévrující kamiony, snažící se zákruty vozovku projet, k čistotě ovzduší rozhodně nepřispívají. Navíc výrazně zhoršují bezpečnost na ulici. Zrovna pomalu nejezdí,“ zdůraznil. „ Ohrožují nás i cestou do Hrádku, hlavně je strach o děti,“ míní Vlasta Vasková a poukázala také na zničení nové komunikace z okresního města, rekonstruované před třemi roky. „Stála padesát milionů a už zase aby se další kvůli kamionům vydaly za její opravu,“ shrnul Perlík.

Autor: Božena Šopejstalová

12.5.2011
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

PŘÍMO V PROSTORÁCH Probační a mediační služby Rokycany její vedoucí Zdeňka Blažková zodpovídala dotazy studentů Gymnázia a Střední odborné školy Rokycany.

Gymnazisté se vydali za odborníky z mediační služby

Roman Hubník.

Hubník: Škoda první půle

Karolína Kapounová půjde poprvé k volební urně

Příkosice – V červnu bylo Karolíně Kapounové z Příkosic osmnáct let. Letos poprvé půjde k volbám. Osud republiky jí není lhostejný.

Desetičlenná komise velela Mýtu

Mýto - Bezmála dvanáct set oprávněných obyvatel mohlo odevzdat svůj hlas v Mýtě.

Raková jede do Mýta, Radnice do Strašic

Rokycansko – Fotbalisté se posunuli do podzimního finiše.

Nemocnice hledá šéfa představenstva

Rokycany – Rada Plzeňského kraje schválila vypsání výběrového řízení na obsazení předsedy představenstva společnosti Rokycanská nemocnice, a. s.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení