Ne vždy počasí přálo (ani sobotní prognóza není příliš optimistická), ale obětaví pořadatelé vynahrazují nepřízeň svatého Petra atraktivním programem. A jak to bude vypadat od sobotního rána?

7.30: začíná zápis nohejbalových dvojic do turnaje, který vrcholí finálovým duelem v osmnáct hodin. Pozor – zváni jsou aktéři do úrovně krajského přeboru!
10.00: startují tři soutěže pro všechny věkové skupiny. Týkají se střelby ze vzduchovky, hodu šipkami a ruských kuželek. Pro děti je navíc připraveno házeni kroužků na slona, hod na Moulu a jízda na koni pod dohledem členů stáje Mudra.
10.00: ve stejném čase je plánována prezentace řemesel, zboží i ukázky. Jmenujme malé motocykly ze Starého Plzence, seskok parašutistů, expozici plastikových modelů, výrobu textilií, dřevěných hraček, nabídku koření a spoustu dalších stánků.
O hudební doprovod se postará dechovka Cheznovanka.
13.00: kynologové z Blovic předvedou, co jejich čtyřnozí přátelé dokážou.
14.00: dvojice komiků Náhlovský–Mladý bezpochyby přispěje k perfektní atmosféře.
15.00: dvouhodinová produkce Sifonu se určitě zamlouvá milovníkům rockové muziky.
17.10: své umění předvede Josef Dressler, dvojnásobný světový šampion v biketrialu.
17.45: dojde na losování vstupenek a hlavní cenou je metrákový živý vepř.
18.45: po skončení rozhodujícího souboje v nohejbalu vyhrává téměř dvě hodiny Sortiment.
21.00–03.00: samostatnou akcí je taneční zábava na přírodním parketu s kapelou Václava Žákovce.

Počet obyvatel Kornatic se dramaticky zvýšil

Kornatice až donedávna se svými 89 občany patřily mezi nejmenší sídla v České republice.

Nacházejí se v jihozápadní části okresu Rokycany, asi deset km jižně od Rokycan a 18 km východně od Plzně. Krajina okolo Kornatic byla velmi oblíbená a využívaná obyvateli velkých měst k oddechu a odpočinku již ve třicátých letech. Tato skutečnost se odrazila na charakteru celé obce. Bohužel i v tom horším smyslu, neboť v sedmdesátých letech v ní byla direktivně zakázána bytová výstavba, což mělo za následek úbytek obyvatel a postupný úpadek.

V devadesátých letech obec získala samostatnost a od té doby opět začíná růst.

Přes všechny potíže se život v Kornaticích nikdy nezastavil úplně. Jak bylo dříve na venkově nutné, tedy zdarma, občané postavili požární zbrojnici a prodejnu, přestavěli kulturní dům a víceúčelovou požární nádrž a provedli mnoho dalších úprav a staveb, které nám zlepšují život dodnes.

V roce 1999 byla realizována výstavba sportovního areálu se dvěma antukovými kurty a stavba dětského hřiště. Z části dodavatelským způsobem a hlavně svépomocí občanů, protože finanční možnosti obce jsou velmi omezené. Vedlejší stodola byla obcí odkoupena a je postupně přestavována na další, kryté kurty. V roce 2005 byla dokončena plošná plynofikace celé obce. Ve stejném roce započal prodej nových stavebních parcel „U křížku“. Parcely byly zasíťovány a prodej rozdělen do tří časových etap. Celkem zde má vyrůst téměř 50 nových rodinných domků.

V roce 2009 se počet obyvatel po téměř 100 letech dotkl hranice 150. Své ovoce tak přináší úsilí o zlepšení infrastruktury a výstavba nových rodinných domků. Téměř všechny parcely U Křížku jsou prodány a oblast se postupně zaplňuje novými domy. Dokončena byla druhá etapa vodovodu, který zásobuje téměř tři čtvrtiny obyvatel, chodník na zastávku ČD, rekonstrukce veřejného rozhlasu a další projekty. Do budoucna se plánuje III. etapa vodovodu pro plné pokrytí zásobování vodou, rekonstrukce KD a Hasičské zbrojnice, pokračování výstavby chodníků do části Uhry, rekonstrukce kapličky a další projekty.

V okolí vesničky je stále krásná příroda s tajemným kouzlem zaniklých osad a tvrzí až z keltského období. Je velmi oblíbena pěšími i cyklisty, kteří využívají síť cest v lesním masívu, který se táhne od Tymákova okolo známého zámku Kozel až k Mirošovu. K poznání napomáhá i naučná stezka F. X. France a obec se stále pokouší rozšiřovat síť značených turistických tras.

Sportovní klub organizuje Šulův memoriál

Sportovní klub v Kornaticích byl založen v roce 1992. Avšak již od roku 1985 působil v Kornaticích oddíl stolního tenisu při TJ Slavie Kakejcov. Od roku 1996 má SK dva oddíly.

Oddíl stolního tenisu má 12 členů a skládá se ze dvou mužstev. „A“ mužstvo hrálo od roku 1998 okresní přebor, „B“ mužstvo okresní soutěž.

V sezóně 2005 A družstvo zvítězilo v okresním přeboru a postoupilo do Krajské soutěže II. třídy, což je největší úspěch v historii klubu. K vítězům okresního přeboru Martinu Šustrovi, Milanu Šulovi, Petru Krátkému a Michalu Šustrovi přibyl odchovanec Sokolu Raková Jaroslav Komorous, který měl posílit šance našich zástupců na slušné výsledky. Cílem bylo neskončit poslední a pokusit se i o záchranu. To se bohužel podařilo pouze částečně.

Kornatice byly sedmé z deseti účastníků a soutěž tedy neudržely, neboť sestoupily čtyři celky. Tento úspěch vyrovnali hráči SK v loňské sezóně 2008-09, kdy opět postoupili do krajské soutěže, tentokrát ve složení Petr Krátký, Milan Šula, Vladimír Lopata a Michal Šustr. Doufejme, že tentokrát bude boj o udržení úspěšný a Kornatice se stanou pravidelnými účastníky této soutěže.

B mužstvo působí v okresní soutěži I. třídy, kde hraje pravidelně na špici tabulky a v letošním roce bude opět útočit na postup do přeboru. Doufejme, že se to našim borcům ve velmi silné konkurenci podaří.

Své zápasy hrají stolní tenisté v sále kulturního domu, kde mají k dispozici tři stoly. Významným úspěchem stolního tenisu v Kornaticích bylo i druhé místo žáků v okrese v roce 1989.

Každý rok oddíl pořádá vánoční turnaj - Memoriál Jaroslava Šuly, který se může pochlubit velice dobrou účastí soutěžících. Od roku 1997 je turnaj rozdělen na registrované a neregistrované hráče, což se velice osvědčilo.

Oddíl nohejbalu byl založen v roce 1996, má 16 členů a rovněž se skládá ze dvou týmů. Původně se jeho zápasy odehrávaly na lupkovém hřišti za kulturním domem. Po vybudování antukových kurtů toto hřiště osiřelo a hráči využívají mnohem lepší terén a prostředí o které se dělí s hráči tenisu. S tímto zázemím vzrostl i zájem o členství ze strany hráčů bez trvalého bydliště v naší obci a oddíl byl rozdělen na dva celky.

Výkon týmu se s rostoucí konkurencí zlepšil a v ročníku 2001 skončilo A družstvo druhé v okresním přeboru. Protože vítěz neměl zájem, SK Kornatice podal přihlášku do krajského přeboru, kde se v první sezóně dokázalo 8. místem z deseti účastníků udržet. V následujícím roce stoupl počet týmů v krajském přeboru na dvanáct, ale celek Kornatic udržel svou osmou příčku. Přesto byl ze soutěže vyloučen pro nedostatečnou práci s mládeží.

V roce 2004 si ale náš zástupce své místo vybojoval zpět vítězstvím v okresním přeboru. Od tohoto roku hraje kvalitnější soutěž pravidelně a v sezóně 2007 obsadili naši zástupci dokonce druhé místo v dlouhodobé soutěži! Stejné umístění navíc drží i po více než polovině+ odehraných střetnutí právě probíhajícího ročníku.

B tým hraje od svého založení okresní přebor a již třetím rokem patří k jeho absolutní špičce. V roce 2004 dokázal tento mladý celek obsadit druhé místo hned za svými oddílovými kolegy a potvrdit tak současnou nadvládu kornatického nohejbalu v rámci okresu. V roce 2007 se tento tým stal dokonce přeborníkem okresu.

Vítězové nohejbalového turnaje dvojic:

1. 1985 Klimeš Jiří, Sak Zdeněk
2. 1986 Šustr Jindřich, Rottenborn Jan
3. 1987 Strejc Miroslav, Pouska Ladislav
4. 1988 Pšajdl Karel, Pelc Václav
5. 1989 Strejc Miroslav, Pouska Ladislav
6. 1990 Řeřicha Petr, Mixán Jiří
7. 1991 Strejc Miroslav, Pouska Ladislav
8. 1992 Kasl Václav, Petr Jan
9. 1993 Kasl Václav, Petr Jan
10. 1994 Strejc Miroslav, Pouska Ladislav
11. 1995 Kasl Václav, Petr Jan
12. 1996 Kasl Václav, Petr Jan
13. 1997 Kasl Václav, Petr Jan
14. 1998 Holub Jiří, Spal Jan
15. 1999 Holub Jiří, Tengler Zbyněk
16. 2000 Buriánek Jan, Kosohorská Jana
17. 2001 Smola Milan, Kůsa Václav
18. 2002 Buriánek Jan, Egermaier Tomáš
19. 2003 Kozel Pavel, Vejvoda Viktor
20. 2004 Včala Ctibor, Ambrozy Petr
21. 2005 Ambrozy Petr, Uldrych Karel
22. 2006 Peterka Jiří, Bartovský Vojtěch
23. 2007 Radoměřský Jan, Vondráček Martin
24. 2008 Egermaier Tomáš, Kosnar Miloslav

Nejvíce vítězství:
5 x Kasl Václav, Petr Jan
4 x Strejc Miroslav, Pouska Ladislav
2 x Holub Jiří, Buriánek Jan, Egermaier Tomáš, Ambrozy Petr

Hasiči vyhráli okresní finále a těší na kraj

Nejlepší hasičský tým na Rokycansku je z Kornatic. Jeho členové to potvrdili na sklonku června při okresním finále v Němčovicích.

Celek, který v generálce startoval při soutěžích u přátel (druhé místo v Nezbavěticích, páté ve Vsi Touškově nebo stříbro v Cekově) si 27. 6. počínal suverénně. Kornatičtí byli nejlepší v požárním útoku i ve štafetě a mezi jednotlivci obsadil Jan Skala druhé místo v překážkovém běhu. Nyní mají jižané právo startovat na krajském vrcholu.

Další zprávy a aktuality z dění v obci: www.kornatice.cz