"Vzhledem k tomu, že se obec začala rozrůstat, a to nejen díky nové výstavbě, ale i obsazení starých domů, potřebujeme společenské centrum, aby se soudržnost lidí utužovala,“ konstatoval Šustr.

Jestliže několik posledních let se počet občanů pohyboval kolem stovky, tedy tak 103 až 105 lidí, loni a letos už jich bylo 162. Podle představitelů obce se nárůst dá předpokládat i nadále. „Uskutečnění projektu by bylo přínosem nejen pro lidi tady, ale mělo by význam i pro přespolní. V Mešně, Kakejcově či třeba Lipnici žádné sály nemají, to všechno se stahuje k nám,“ upozornili představitelé Kornatic.

Projekt i stavební povolení pro uskutečnění rekonstrukce hospody ve víceúčelový společenský dům už čeká na využití. Objektu má přibýt patro, kde by vznikla schůzovní místnost, a také byt správce. Změnou projde i celé přízemí, navíc je v plánu předělat ho zároveň bezbariérově. Například do sálu nyní vedou tři schody, a tak by se srovnávala úroveň podlah.

„Ve vesnici vždycky potřebujete hospodu, aby bylo kam zajít, a do sálu si chodí zatancovat řada lidí. V širším okolí jiný nemáme,“ konstatoval Karel Novák. „Hospoda je v Kornaticích zkrátka místem, kde se scházejí lidé nejen na pár pivek, ale i popovídat si. Vymýšlí se tu podoba akcí, o něž není v obci nouze. Vždyť měsíc co měsíc se v přilehlém sále něco děje,“ podotkla Martina Valentová.

Uskutečnění projektu ale představuje náklad 22 milionů. „Jsou to na nás obrovské peníze. Pokud je dostaneme, doufáme, že budou i s DPH, jinak to budou další finance, které vedle vlastního podílu budeme muset nějak obstarat. Tohle centrum ale prostě potřebujeme,“ konstatoval Šustr.

Dalším středem dění je v Kornaticích Stodola. Dříve objekt stodolou skutečně býval, ale nyní je z něj sportoviště i místo velkých setkání. Na antuce uvnitř se celý rok činívají nohejbalisté a hasiči si tam staví překážkovou dráhu. Hřiště využívají i vyznavači badmintonu a pokud se třeba nad proslulými Kornatickými slavnostmi zatáhne nebe – přesune se dění zvenku zkrátka do Stodoly.