O objev se postaral sondážní průzkum před nově plánovanou výmalbou lodě. „Investujeme do záchrany památky dlouhodobě,“ uvedl starosta Jiří Hahner. „Momentálně bylo na řadě zkrášlení její lodě. Předtím ovšem památkáři požadovali restaurátorský průzkum. Tím spíše, že už ve čtyřicátých letech 20. století se – ale v presbytáři – našlo gotické vyobrazení událostí kolem ukřižování Krista,“ dodal.

Kostel byl dvakrát zničený, v husitské době a za švédských válek, dochoval se v barokní podobě. „Předpokládali jsme, že pod nynějším jednotným vymalováním stěn lodě by mohly být původní barokní motivy,“ uvedla Jana Cinkeová, která má v okrese památky na starosti. Doplnila, že sondy, provedené na několika místech, předpoklad potvrzují.

„Zřejmě jde o ozdobu mramorováním. Nálezy ale musíme nejprve vyhodnotit,“ dodala. Kromě toho informovala, že při průzkumu se náhodou restaurátorce podařilo na dvou místech v hloubější vrstvě nečekaně narazit na gotickou malbu. „Zatím se mi typově jeví starší než vyobrazení v kněžišti. Předpokládalo se, že gotika kostelní lodě je dvojím vypleněním ztracená, ale nález by ukazoval na to, že pravděpodobně loď od říms v baroku vestavěli do původních gotických zdí,“ domnívá se Kubátová.

Momentálně je třeba rozřešit dilema, jak se zachovat. „Přáním Občanského sdružení svatý Vavřinec, které vzniklo kvůli záchraně kostela, a stejně tak obce by bylo zvětšit odkryv, zafixovat gotickou malbu a překrýt ji průhledným plexisklem. Napomohlo by to dalšímu zviditelnění památky a přilákalo návštěvníky,“ míní Václav Jiřička, jeden ze zakladatelů sdružení.

„Každá doba je ale nějak hodnotná. A kdyby se měla sundavat barokní malba…,“ namítá zase Cinkeová. Zatím teprve 12. 6. padne rozhodnutí, zda se má kvůli potvrzení a většímu zmapování gotického nálezu pokračovat dalšími sondami v lodi.