Jude Slavie, Jude Slavie! křičí fanoušci na stadionu fotbalové Viktorie Plzeň. V tom se ozývají rány ze střelných zbraní. Je slyšet sténání raněných, výkřiky hrůzy. Zděšení lidé se snaží zmizet z dosahu dvou střelců, kteří vtrhli do jejich sektoru a rozsévají smrt. Během chvíle se objevují na stadionu policisté, kteří se snaží eliminovat útočníky, evakuují fanoušky a transportují raněné k záchranářům, kteří zůstávají v bezpečí mimo prostor stadionu. Tak vypadalo cvičení složek IZS, jehož se ve čtvrtek odpoledne zúčastnilo bezmála pět set figurantů a na 250 cvičících.

Podobná cvičení nejsou v Plzeňském kraji žádnou novinkou, toto však bylo v jednom ohledu výjimečné. V jeho rámci byly testovány pokročilé technologie vyvíjené v rámci mezinárodního projektu S4AllCities. „Do projektu je Plzeň zapojena díky své Správě informačních technologií. Jsme jednou ze tří oblastí, kde se inovativní technologická řešení vyvíjí a testují. Dalšími jsou španělské Bilbao a město Trikala v Řecku. Úkolem S4AllCities je snížit zranitelnost veřejných prostor, zmírnit následky teroristických útoků a jednání aktivních útočníků proti větší skupině osob, zvýšit informovanost lidí,“ řekl primátor města Plzně Pavel Šindelář.

Pátrání po osobách na Plzeňsku...
Neviděli jste je? Policie na Plzeňsku hledá přes sto lidí. Jedno dítě už pět let

Na místě zůstalo během simulovaného útoku deset mrtvých, třicet osob bylo zraněno. Zatímco jeden z útočníků se nenápadně vmísil mezi evakuované a snažil se splynout s davem (neúspěšně) a druhý se zmocnil rukojmího a zabarikádoval se s ním na toaletě, vyváděli po zuby ozbrojení policisté lidi ze stadionu. Právě policisté rozhodovali o tom, co se bude dít. Hasiči, strážníci i zdravotníci se museli řídit jejich pokyny.

Černá znamená smrt

Bylo třeba shromáždit všechny evakuované a přitom uklidňovat vystresované, ale i třeba zpacifikovat ty, kteří nehodlali poslechnout pokyny policie. A samozřejmě ošetřovat raněné a odvážet je do nemocnic. „Máme zde dvě výjezdové skupiny s lékařem, sedm bez lékaře, inspektora provozu a dvě speciální sanitky pro hromadné postižení osob. Náš úkol je pacienty vytřídit na již nezachranitelné, tedy zemřelé, těžce zraněné, středně těžce zraněné a lehce. Označují se černě, červeně, žlutě a zeleně, aby na první pohled bylo jasné, jak na tom pacienti jsou. My si určujeme priority v jejich ošetřování a zejména v transportu do nemocnic,“ popsal cvičný zásah krajský mluvčí zdravotnické záchranné služby Vítězslav Sladký.

A výsledek? „Spolupráce složek IZS v Plzeňském kraji je dlouhodobě na vynikající úrovni a toto cvičení to jen potvrdilo,“ řekl Deníku na závěr policista Petr Sobota, vedoucí cvičení.

Klatovská ulice v Plzni.
Uzavírky v Plzni pokračují. Provoz na Klatovské bude omezen