Kuba dal přednost jejich popdpoře svojí osobní účastí. Na kótě začal pomáhat se stavbou dřevěného Mostu setkání. "Už má základy a dřevěnou konstrukci. Jsem šťastný, že tu někdo proti radaru něco dělá," řekl Kuba, který je podle svých slov od začátku proti stavbě americké radarové základny v Brdech.

Na kótě se ve čtvrtek pohybovalo opět kolem dvacítky lidí. "Přicházejí a odcházejí," konstatoval vedoucí kampaní Greenpeace Jan Piňos. Někteří lidé tak lidi, aby přišli za námi, a oslovili jsme je také s fotoblokádou," sdělil Piňos. Zbytek aktivistů se podílí na přípravě a stavbě Mostu setkání. "To je práce na několik dní," řekl Piňos. "Zatímco stavba radaru a nové kolo zbrojení by zvýšily napětí ve světě a vedly by opět k zastrašování a rozdělení lidí, mosty odnepaměti lidi spojovaly. Most je symbolem setkávání a komunikace," uvedla mluvčí Lenka Boráková.

Aktivisté hodlají ve svém táboře v Brdech vytrvat i nadále. Plošiny v korunách stromů obsadil mezinárodní tým tvořený Čechem, Slovenkou a Švýcarem. "Díky přístřeškům a kvalitnímu vybavení se horolezcům podařilo na nich bez přestávky přečkat i úterní celodenní déšť, silný vítr a chlad," sdělila Boráková. Lidé nosí aktivistům jídlo. "Byl jsem tam dvakrát, abych vyjádřil svůj občanský postoj. Greenpeace protestují za 70 procent obyvatel České republiky. Doufám, že nejsem sám. Toto je určitě slyšet až v Americe," řekl ve středu Josef Jacko z Vísek, který nakótu došel lesem podle svých slov bez problémů. "Policie hlídá akorát závory a jezdí po cestách," dodal.

Borákovou ale policie včera zastavila i na cestě lesem. "Šlo o bouračku dvou motorek. Už jsem se bála, že je to nějaká nová taktika. Včera nás zvali, abychom se šli podívat na nevybuchlou munici," řekla Boráková. Podle mluvčího vojenské policie Jana Čermáka jsou pochůzky vojenským výcvikovým prostorem riskantní.

"Dnes už nikdo není schopen garantovat to, že dopadové plochy využívané před půl stoletím neskýtají nebezpečí. Lidé mohou narazit na munici," varoval. Vojenská policie proto stále monitoruje situaci a hlídá přístupové cesty do vojenského prostoru. Přes jejich hlídky se se po cestách na kótu nikdo nedostane. Dvojice vojenských policistů hlídá nepřetržitě vstup do prostoru Břízkovec u Míšova. "Nezlobte se, bez povolení vás sem pustit nemůžeme. Propustku by vystavili v Jincích, ovšem tam asi teď už nikdo nebude," reagovali nedávno na naši žádost, týkající se návštěvy členů hnutí Greenpeace.

"Jsme tady už desítky hodin, ale vypadá to na mnohem, mnohem delší čas," odhadují. O pár set metrů dál v Míšově potkáváme v grilu u silnice starostu Pavla Hrubého. Viditelně unaveného z humbuku, který se kolem jeho vesničky vytváří: "Už jsem se doslechl, že, když s Američany jednám, tak mám od nich milion dolarů na kontě," směje se tak zvaným zaručeným zprávám. Rovněž hostinský Miloš Franče je nad věcí: "Důležité je, aby se u mě zákazníci cítili jako doma."

VÁCLAV HAVRÁNEK, KVĚTA MATĚJOVCOVÁ