„Stavíme patrový rodinný dům u Plzně a přes zimu se nám na půdě zabydlely kuny. Prokousaly jistící fólii a usadily se v zateplení krovu,“ uvedl Miroslav Hajný. Netuší, jak teď střešní fólii nahradit, aniž by musel překládat značný kus krytiny. „Každopádně škodu odhaduji nejméně na třicet tisíc korun. A dostat kuny ven, bude asi dost velká potíž,“ míní.

Kuna skalní je podle Pavla Moulise, předsedy ZO ČSOP Rokycany, typickým obyvatelem otevřené krajiny, ale běžně se dnes vyskytuje i uvnitř lidských sídel. A právě zde může způsobovat potíže. „Její doupata lze nejčastěji nalézt na půdách. Nosí si tam potravu, kterou tvoří zejména potkani, holubi a jiní drobní obratlovci, a své ochozy si navíc pravidelně i pachově označuje,“ uvedl Moulis. Kuna však nepohrdne ani zaparkovaným autem, kde může rozkousat kabely. To se děje hlavně v zimním období.

Stoprocentní obrana proti kunám podle Moulise neexistuje. „Střílet je smějí jen myslivci a samozřejmě nikoliv ve městě. Vypudit je známými metodami, jako dát na půdu například vlasy nebo pustit rádio, často nepomáhá. Kuny zjistí, že jim nehrozí žádné nebezpečí a vrátí se. Zvyknou si,“ doplnil.

V republice se vyskytuje také kuna lesní. Ta je vzácnější a žije skutečně jen v lesních komplexech.