Bezmála deset let už na papíru existuje vize o atraktivním propojení Němčovic a Čivic.

Projekt, sledující propojení Rokycanska a Plzně-severu pomocí lávky přes Berounku, má už požehnání krajského úřadu. V současné době se čeká na dokončení projektové dokumentace. „Stála mimochodem 540 tisíc korun. Z toho Plzeňský kraj uhradil rovných čtyři sta tisíc a mikroregion Radnicko zbývající část,“ uvedl němčovický starosta Karel Ferschmann. Nápad se však nezamlouvá ornitologům ani majitelům rekreačních obydlí u vody.

„Řeka je pro opeřence jednou z nejfrekventovanějších tahových cest. Navíc se Berounka stala významným zimovištěm vodního ptactva. A pokud jsou v koridoru každé dva až tři kilometry umělé překážky, je něco špatně,“ upozornil zkušený ochránce přírody z Rokycany Pavel Moulis. Jeho plzeňský kolega Karel Makoň je přesvědčen, že navržená oblouková varianta na severu Rokycanska bude pro živočichy smrtící pastí.

Dokumentoval to nedávno opraveným Dolanským mostem pod Chrástem, nad nímž je umístěno elektrické vedení a záchranáři sem pravidelně jezdí pro zraněné nebo uhynulé labutě i jiné druhy. „Těsně před žádostí o stavební povolení je nesmyslné, aby ještě někdo přišel s tvrzením, že má lávka vypadat jinak. Vyslyšeli jsme připomínky odborníků a původní lana nahradily ploché ocelové nosníky. To už můžeme zpochybňovat i přívoz s lanem pod Darovou,“ zdůraznil Ferschmann s dovětkem, že diskutérů je hodně, ale investorů minimum.