„Je to velké trápení. Lékař na pohotovosti vám sice napíše léky, ale musíte pro ně až do Plzně. Já jsem ze Strašic, takže to znamená ujet třicet kilometrů tam a třicet zase zpět,“ postěžovala si Anna Studničková. Zajímalo by ji, proč ani jedna ze čtyř lékáren, které jsou v okresním městě, nemá v neděli otevřeno. „Dříve se střídala lékárna ve Žďáru s Barborkou a fungovalo to. Nejen já, ale určitě i spousta dalších spoluobčanů by ráda věděla, kde je problém,“ dodala.

Zajištění pohotovostních, lékařských i lékárenských, služeb má podle Jiřího Kačírka, předsedy okresního sdružení lékárníků, v kompetenci plzeňský krajský úřad. „Území Rokycanska, stejně tak i například bývalého okresu Plzeň jih či sever, bylo označeno jako spádově nedaleké Plzni, kde jsou úřadem vybrány lékárny s nepřetržitým provozem. Tam je možné si v nutných případech léky vyzvednout,“ informoval Kačírek.

Jelikož krajský úřad rokycanské lékárny nepodporuje, je pro ně držení pohotovosti především ztrátovou záležitostí. „Sloužili jsme ještě nějaký čas i pod naším novým provozovatelem. Poté, co se však krajská nemocniční lékárna přestěhovala k vrátnici, jsme pochopitelně chtěli, aby se i ona do nedělních služeb zapojila. Spolupráci odmítli, a tak došlo k tomuto opatření. Bylo to totiž pro nás nevýhodné a zároveň se objevil i problém vykrýt směny personálně,“ vysvětlila Iva Niebauerová, magistra z lékárny U Barborky.

V sobotu mají obě lékárny v centru okresního města otevřeno od osmi do dvanácti hodin.