Škody nejsou plošné, neboť přírodní živel vyvrátil, nalomil nebo zlomil jednotlivé stromy. Což v tomto ročním období není nic neobvyklého. „Se zpracováním dřeva začneme co nejdříve. Smrkové kmeny použijeme jako lapáky při jarním rojení kůrovce,“ řekl Jiří Groda, pověřený vedením Lesů České republiky.

Pokud jde o subjekty v našem kraji, nemají na růžích ustláno třeba pracovníci společnosti Lesy města Rokycany. Zatímco prakticky celý loňský rok těžili kůrovcem napadené stromy, postarala se jim o letošní náplň činnosti tlaková níže, meteorology pojmenovaná Dudley. „Vichřice, která řádila především ve čtvrtek, má na svědomí minimálně čtyři a půl tisíce krychlových metrů vyvrácených a zlámaných dřevin,“ potvrzuje šéf firmy Stanislav Suda. Přispěla k tomu smutná skutečnost, že porosty jsou narušené pasekami z kůrovcových těžeb a proto jsou na vítr mnohem náchylnější. Vývraty jsou tudíž jednotlivé nebo v malých skupinkách, což odstranění a zpracování dřeva prodlužuje a je také ekonomicky náročnější. Sudova rada pro turisty je s ohledem na povětrnostní podmínky jednoduchá: „Vyhněte se plochám s vyvrácenými a nahnutými stromy. Je to příliš velké riziko.“

Smrtelná nehoda u Kašperských Hor.
U Kašperských narazilo auto do stromu. Při nehodě zemřela jedna z cestujících

Pokud jde o výhled roku 2022, plánují lesáci z Rokycan vysázet přes 300 tisíc stromků. Více než poloviny budou tvořit listnáče, jedle a modříny, zhruba čtyřicet procent reprezentují smrky a borovice.

Velkou paseku nadělala vichřice také v Národním parku Šumava. „Počítáme s polomy zhruba deset až patnáct kubíků na celém území Šumavy. Jde spíše o jednotlivé padlé stromy a menší úseky, ne o plošné polomy. Nejhorší situace je na jihu v okolí Českých Žlebů. Kvůli nepřestávajícímu větru nadále platí doporučení, aby lidé nechodili do lesů, stromy mohou být nalomené nebo vyvrácené a mohou spadnout, hrozí tak nebezpečí úrazu,“ řekl mluvčí NP Šumava Jan Dvořák. Silný vítr ve druhé polovině minulého týdne poškodil v porostech pod správou Lesů ČR, asi 150 tisíc krychlových metrů dřeva. „Bereme zmíněné množství republikově. Bez rozdělení na jednotlivé regiony, ale nedá se říci, že by některý kraj byl postižen nějak mimořádně,“ konstatovala mluvčí státního podniku Eva Jouklová.