„Jeli jsme snad posledním vlakem, který byl při podpisu Mnichovské dohody vypraven. Souprava prý musela zastavit před každým mostem a osádka zjišťovala, kde jsou ostřelovači,“ loví temperamentní pětasedmdesátník ve svých vzpomínkách. Tragické období heydrichiády mu prý nic nevymaže z paměti.

„Žili jsme v Praze a já se přimotal v Resslově ulici k útoku na statečné parašutisty, kteří zaútočili na říšského protektora. Z půdy nedalekého domu jsem sledoval, jak vojáky vyhánějí kromě fašistů i čeští hasiči,“ zavzpomínal.

Nemůže přenést přes srdce, že Kubiš, Gabčík a další bojovníci jsou pohřbeni v Ďáblicích společně se zrádcem Čurdou: „Leží tam někde u zdi jako spráskaní psi. Teď jsem sledoval televizní zprávy a nabízí se možnost exhumace těl i následného důstojného rozloučení s těmito hrdiny. Jenže to naráží na finanční problémy. Přestože nemám nijak mimořádný důchod, rád přispěji. Věřím, že by mohla pomoci i manželka prezidenta Livia Klausová, která v křivoklátských lesích navštívila hrobku mých šlechtických předků a je o záležitosti informována,“ dodal Rajman.

Po pobytu v hlavním městě se vrátil do proslulých lázní, kde absolvoval gymnázium i osm měsíců ve vězení kvůli zamýšlenému ilegálnímu přechodu hranic.

Natrvalo se s tehdejším Československem loučil po sovětské invazi v roce 1968. „Byl jsem členem reprezentačního družstva parašutistů na světovém šampionátu v rakouském Grazu. A protože tehdy na mistrovství vyrazila i moje rodina, nebylo těžké po zprávách o okupaci přemýšlet o nuceném odchodu,“ konstatoval světoběžník.

Po dvouletém intermezzu v Německu zamířil do Kanady. Zde působil nejprve jako učitel autoškoly v Montrealu a po olympijských hrách v Albertě se zacvičil u letecké záchranné služby v roli pilota. Vychoval s manželkou dvě dcery a syna.

Po sametové revoluci se vrátil domů a u příbuzných v Rokycanech tráví každoročně dva až tři měsíce. Má tu spoustu přátel a při květnových oslavách je takřka na roztrhání. V Dýšině se po letech sešel s vnukem generála Pattona a ruku si s ním rádi podávají legendární stíhači, kteří působili ve Velké Británii.