LHOTKA U RADNIC
Má jen něco málo přes šedesát obyvatel a většinu z nich tvoří senioři. Při prvním kole voleb se 31 ze 37 účastníků vyslovilo pro Miloše Zemana. Představuje to bezmála 84 procent hlasů!

Lednovou cestu do obce, kde mimochodem silnice končí, jsem nasměroval k obchodu se smíšeným zbožím. Tři dny v týdnu (pondělí, středa, pátek) tu vždy na dvě hodiny vládne díky podnikateli ze Zbiroha Květa Bohatová. Na dotaz, koho podpořila, se vyjádřila jasně: „To si pište, že Zemana. Nikoho se nebojí. Ani těch černých hub, které se sem blíží. A řekne vše, jak si myslí.“ Její slova potvrzovala zákaznice Libuše Spěváčková: „Já to vidím stejně. Jsem pro Zemana a líbil se mi i v neděli večer na Nově, i když tam byl bez soupeře. U Drahoše postrádám politické zkušenosti.“

Rázná prodavačka se vzápětí věnovala přípravě nákupů do tašek (což je jeden z pravidelných úkonů), a tak jsme se mohli rozhlédnout. Plakátovací plocha s výjimkou dvou zažloutlých letáků prázdná a mnohem aktuálnější jsou informace o chodu úřadu ve vedlejší vývěsce. Dodejme, že ačkoliv věková skladba není ve Lhotce nejpříznivější, proslula vesnička pravidelnými akcemi. Především traktoriádou, kdy se v létě střetávají majitelé a fanoušci továrních i podomácku vyrobených strojů. Rovněž turnaj v malé kopané Dawson Cup láká vždy v červenci týmy ze sousedních míst.

NA KONCI SVĚTA…
Přejezd do vesničky téměř na konci Rokycanska by byl nejekonomičtější lesem na Svinnou. Kolem ranče bývalého komunistického pohlavára Kapka, kde nyní žije olympijská vítězka Kateřina Emmons. Jenže při teplotě kolem nuly jsem riskovat nechtěl a kochal se krajinou při delší, ale o to hezčí cestě přes Němčovice i Kamenec. Po nějakém portrétu adeptů na post hlavy státu ani vidu – ani slechu. Sever okresu s tragickým dopravním spojením a složitým zásobováním zkrátka není pro politiky to pravé ořechové.

KVĚTA BOHATOVÁ (vpravo) ve svém lhoteckém království. Díky podpoře podnikatele ze Zbiroha se tu může věnovat zákazníkům třikrát týdně na dvě hodiny. Pravidelnou návštěvnicí obchodu se smíšeným zbožím je i Libuše Spěváčková.Zdroj: Deník / Havránek Václav

CHLUM NAD BEROUNKOU
Patrioti vesničky nad jednou z nejkrásnějších řek České republiky se dívají k sousedům na severní Plzeňsko. Sledovali třeba, jak u Ptyče roste a pak se částečně bourá tajemný bunkr. Pokud jde o pohled do cípu Rokycanska, zčásti ho narušují všudepřítomné solární panely, jenže podnikatelský záměr se nevyhnul ani tak křišťálovému místu…

V úvodním kole voleb se sedmnáct ze 33 návštěvníků místnosti vyslovilo pro Jiřího Drahoše. „Naši lidé jsou v té samotě jaksi hloubavější. Většina z nich je přesvědčená, že současná hlava státu republiku rozděluje,“ má jasno starosta Jiří Rys. Šéfuje vesničce čtvrté volební období a aby se to nepletlo, předtím zastával post místostarosty. Dodejme, že Miloši Zemanovi dalo přednost sedm lidí, Pavlu Fischerovi tři, atd.

Vědecké kapacitě fandí mimo jiné Karel Krejcar: „Jiří Drahoš mne upoutal nesmírně slušným vystupováním. Věřím v jeho vítězství a už jsem kvůli tomu pořídil nějakou pyrotechniku. Když to nevyjde, odpálím ji stejně.“

Malebná vesnice má nejdůležitější stavby na kopci. Není divu, že hospůdka v sídle úřadu se jmenuje Na Vyhlídce. Otevřena je vždy v pátek i v sobotu a už tu visí plakát na hasičský bál. V sobotu 3. února ho doprovodí kapela Jája a Pája. Když už jsem zmínil chlumskou ´radnici, musím dodat, že neuvěřitelně prokoukla. Nová jsou zde okna a od podzimu k ní přibyla opravená fasáda. Po získání Zelené stuhy v rámci soutěže Vesnice roku 2015 prostě Chlum na vavřínech neusnul.

Přestože ve vsi trvale žije 46 lidí, mají se čím pochlubit. Prakticky každý dům má za sebou viditelnou rekonstrukci a nadšenci nezapomínají na veřejné objekty. Z bývalého obchodu vznikla klubovna, kde se schází něžné pohlaví, a navíc tu vznikl sklad. Vyhledávaná je knihovna, kam pravidelně jezdí publikace doplňovat ženy z Rokycan a místní si poradili i se zásobováním. „Třikrát týdně nám zavážejí nákupy do tašek Krupičkovi z Mlečic. Moc si jich vážíme,“ dodal Rys.

Přiznám se, že jsem se loučil se sympatickou vesničkou nerad. A lidem, kteří nejen tady, ale i ve Lhotce u Radnic a dalších obcích žijí, před zítřejší a sobotní volbou přeji šťastnou ruku!