„Jejich konzultantkou bude Ester Laláková, vedoucí sociálního úseku. Poskytne jim všestrannou podporu po celou dobu trvání FSJ, což je zkratka projektu Freiwilliges Soziales Jahr. Obnáší to rok činnosti v sociálních službách a hlavním partnerem v České republice je Červený kříž,“ uvedl ředitel zařízení Petr Kounovský. Do Liblína nastoupil před několika týdny a zmíněná aktivita ho zaujala natolik, že hned v červnu (to byl v novém působišti zhruba měsíc) podepsal příslušnou smlouvu.

Ester Lalákovou lze označit za duchovní matku projektu. Loni jednala se zástupci Krajského svazu německého Červeného kříže v Aalenu, který se zabývá už deset let roční dobrovolnou službou a v České republice působí od roku 2007.

Na příjezd zahraničních partnerů jsou Liblínští připraveni. „Věřím, že na naše obyvatele bude mít jejich přítomnost pozitivní vliv. Jsem přesvědčen, že naši senioři si vzpomenou na doby, kdy byla němčina ve školách povinným jazykem a s dobrovolníky se dorozumí. jednoznačný přínos vidím rovněž v ošetřovatelské péči,“ dodal Kounovský.

Po dohodě se školami v okolí Liblína by byl ředitel Domova sociálních služeb rád, kdyby se zahraniční dobrovolníci ve volném čase zúčastnili i některých hodin německého jazyka. „Žákům to umožní přímý kontakt s rodilými Němci a jejich výuce to určitě prospěje,“ míní Kounovský.