Symbolicky ve dvanáct hodin a pět minut začala na Masarykově náměstí v Plzni stávka. Zúčastnili se jí také státní zaměstnanci z Rokycanska.
O konkrétním průběhu promluvil Jindřich Brabec, předseda Regionální rady Českomoravské konfederace odborových svazů. „Podle prozatimních informací se v Plzni sešlo mezi čtyřmi až pěti sty stávkujících. Asi nejvíce zúčastněných bylo učitelů, zástupců sociální sféry nebo zdravotníků. Zatím je ovšem těžké sdělit tyto počty s konečnou platností,“ podotkl krátce po druhé hodině odpolední.

Na demonstraci nesměli chybět pracovníci Domova sociálních služeb v Liblíně. „Nakonec nás bylo v Plzni pouze 15. Původně nás mělo jet 28, ale kvůli špatnému počasí někteří nevyrazili. Shromáždění trvalo asi půl hodiny a proběhlo bez problémů,“ říká účastnice a vedoucí odborů Ester Laláková.

Přestože do Pzně se vedle dalších, o nichž jsme se už zmiňovali, vypravili i pracovníci Finančního úřadu Rokycany, jeho chod to neochromilo. „I když na některých přepážkách nebyli odpovědní pracovníci, provoz úředního dne byl zajištěný,“ sdělila nám ředitelka Eva Pundová. „Kolik lidí ale mířilo přímo do Plzně stávkovat, to nepoznám. Někteří pracovníci měli dovolenou,“ dodala „Z Plzeňského kraje účast ve stávce ohlásilo více finančních úřadu, „uvedla mluvčí Finančního ředitelství v Plzni Jitka Ježková.

V gymnáziu se kuchařky k protestnímu kroku nepřidaly. „Jsme přesvědčeny, že to nemá žádný význam. Přestože naše platy nejsou nijak závratné a teď ještě klesnou, stávkovat nehodláme,“ dozvěděli jsme se od kolektivu. Připravoval pro studenty fazolovou polévku s párkem a jako hlavní chod pangasia na zelenině nebo těstoviny se žampiony.