„Nárůst nezaměstnanosti je typický vždy pro začátek roku. A pokračovat bude i v únoru a březnu. Nelze vyloučit, že míra nezaměstnanosti stoupne v těchto měsících až na 9,8 procenta,“ míní Věra Strnadová, ředitelka Úřadu práce v Rokycanech.

V jeho evidenci je 2 284 uchazečů. K dispozici má 113 volných míst. „Pokles nabídky samozřejmě souvisí s útlumem produkce a dalších sektorů hospodářství, ale přesto v registru volných míst dochází průběžně ke změnám. Kromě toho každý měsíc odchází asi sto padesát našich klientů do zaměstnání, takže pracovní příležitosti se na trhu práce jednoznačně vyskytují v nikoli zanedbatelném počtu,“ sdělila Strnadová.

Přesto se najdou v evidenci úřadu uchazeči, kteří nemohou sehnat práci i třeba dva roky. „Trvale se řešením této pro ně nepříznivé situace zabýváme. S klienty jsou sjednávány individuální akční plány, dlouhodobě nezaměstnaní jsou zohledňováni při zařazení do poradenských programů, rekvalifikačních kurzů a různých projektů. Tito uchazeči jsou také preferováni v případě, že zaměstnavatel žádá úřad o poskytnutí příspěvku na takzvané společensky účelné pracovní místo,“ vyjmenovala ředitelka.

O tom, že je v současnosti těžké sehnat práci, je přesvědčený třicetiletý Petr. „Jsem vyučený truhlář. Několik let jsem pracoval v menší firmě mimo region a byl jsem tam spokojený. Dělal jsem, co mě baví a za slušné peníze. Ve druhé polovině loňského roku jsme však přestávali dostávat zakázky a já dostal koncem listopadu výpověď,“ svěřil se. Před lety by podle něj určitě nebyl problém najít s touto profesí nové uplatnění. „Dneska nic. S řemeslem se zřejmě můžu rozloučit a ještě nakonec budu rád, když mě vezmou za pár korun někam do fabriky k pásu,“ postěžoval si.