„Na přechodech se nerespektují navzájem řidiči ani chodci. Ti vstupují do cesty na poslední chvíli. Šoféři zase nechávají chodce čekat. Přitom zákon jasně říká, že řidič se musí k přechodu přibližovat tak, aby mohli chodci bezpečně přejít. Lidé tam ale často vstupují doslova jako stádo ovcí,“ zlobí se majitel rokycanské autoškoly Jiří Vracovský.

Sám se podle svých slov naučil dávat pěšákům posunkem najevo, že mají volno. „Učím to i své žáky, ale někdy mám strach, když před přechodem zastavím, že na to nebude reagovat auto jedoucí za mnou,“ říká Vracovský s tím, že i v roli chodce se snaží šoféry jasně upozornit, že hodlá přejít ulici. „To lidé často nedělají. Někdy se v hloučku vybavují před přechodem. Jak mám poznat, jestli chtějí přejít,“ přemítá.

Jím popsané nejednoznačné chování chodců i nerespektování změny z roku 2001 řidiči může být příčinou nedávných střetů vozidel s chodci. „Letos v lednu a únoru vyšetřovali dopravní policisté šest takových nehod. Z toho třech dětí,“ sdělila mluvčí Tomková s tím, že dvě z uvedených nehod zavinily děti v roli chodců.

Přitom právě policie se snaží především v případě dětí o prevenci. „Každoročně konáme dopravně preventivní akci Jezdíme s úsměvem. Té se účastní děti ze 4. a 5. ročníků základních škol, které předávají řidičům podle toho, zda dodrží nebo překročí povolenou rychlost, kresby zamračených nebo usměvavých autíček,“ připomněla Tomková s tím, že loni v říjnu tak školáci šoférům v Holoubkově a Mýtě předali třináct usměvavých a sedm zamračených autíček.

„Jejich kritice neušel zejména řidič nákladního vozu, který jel Holoubkovem rychlostí 68 kilometrů za hodinu. Tuto akci zopakujeme v květnu,“ slíbila Tomková.

Na chodce obecně je pak podle ní zacílena akce Zebra se za tebe nerozhlédne. „Letos se uskuteční v dubnu. Je zaměřená na prevenci při přecházení vozovky,“ dodala Tomková.