„Nezaměstnanost se snížila o 4,1 procentního bodu na 8,3 procenta. V absolutních číslech je počet uchazečů o práci k poslednímu březnu menší o osmapadesát,“ sdělil zástupce ředitelky Úřadu práce v Rokycanech Jan Koranda. Tento pokles je podle něj dán pozvolným probouzením některých zaměstnavatelů z hospodářské recese. „Dalším důležitým momentem je konec zimy a zahájení jarních prací v zemědělství. Obce navíc v tomto období zřizují veřejně prospěšné práce,“ vysvětlil Koranda.

Předpokládá, že situace se bude v následujících měsících mírně zlepšovat a míra nezaměstnanosti poklesne k osmi procentům. „V červnu přijdou do evidence absolventi škol a učilišť. To by mohlo příznivý vývoj zbrzdit,“ doplnil zástupce ředitelky.

Zejména uchazečům a zájemcům o zaměstnání je určena výstava Celoživotní učení, kterou pod záštitou ministerstva práce a sociálních věcí pořádá Úřad práce v Rokycanech. „Minulého ročníku se zúčastnilo téměř dvacet vystavujících subjektů. Nabídly veřejnosti širokou paletu možností zvyšování kvalifikace a dovedností na trhu práce. Nejvíce byly nabízeny obory práce na počítači, ekonomika a personalistika, jazykové vzdělávání, ale i praktické kurzy jako svařování, a mnoho dalších,“ uvedla Věra Strnadová, ředitelka ÚP v Rokycanech. Letošní akce, na níž potvrdilo účast téměř čtyřicet vystavovatelů, se uskuteční v sokolovně 27. dubna od 10 do 16 hodin.