Jednání se zúčastní také hejtmani Plzeňského a Středočeského kraje, Petr Zimmermann a Petr Bendl. Podle Kateřiny Komedové ze sekretariátu vládního koordinátora pro komunikaci programu protiraketové obrany Tomáše Klvani rozhodl o pozvání představitelů obcí prostý geografický klíč.

„Prostě jsme do určité vzdálenosti zabodli kružítko,“ řekla. Některé starosty obcí, které leží bezprostředně za touto hranicí, to ale mrzí. O pozvání stál také příbramský starosta a poslanec za ČSSD Josef Řihák, ale jako koordinátor nedávno vzniklé třicetičlenné Ligy starostů (dále LS). Ta vznikla se záměrem spojit hlasy desítek obcí, zastoupit je a získat tak silnější pozici.

„Žádali jsme jako Liga starostů o pozvání, premiér mi ale před chvíli odpověděl, že nás nezve. My jsme dobrou vůli ukázali,“ řekl včera Řihák, který za LS neměl a nemá podle svých slov jiné požadavky než získat informace o základně.

„Je nemorální, když LS nepozvou a pak se pan premiér vyjadřuje hanlivě,“ uvedl. Starostka středočeského Lázu Jitka Říhová se neřadí k zavilým odpůrcům radaru, Láz se ale ocitl za vymezeným okruhem. „Kdyby mě pozvali, dostavila bych se. Mám spoustu otázek. Třeba proč se studie zabývá obcemi v celém okruhu, když paprsek radaru má mít jihovýchodní směr. Tvrdí se: Nebude to zdravotně závadné, ale bez podkladů,“ vadí Říhové, které se dotklo Topolánkovo tvrzení o řízeném odporu.

Do hranic, načrtnutých kružítkem na mapě, se naopak vešli třeba představitelé Štítova a Strašic na Rokycansku či Rožmitálu na Příbramsku. „Příliš od toho nečekám. Možná financování některých akcí. Radar ale není otázka bezprostředních sousedů, je to otázka celé země,“ řekl rožmitálský starosta Josef Vondrášek. Václav Hudec ze Štítova by uvítal zrušení záměru stavby radaru a skutečné investování do po dobu existence vojenského prostoru zanedbaného regionu. „Malé obce jsou na tom nejhůř, vždycky na tom byly bity,“ sdělil.

Na toto sousedství doplácely podle starosty Jiřího Hahnera do 90. let také Strašice. „V neděli nás navštívil zástupce za dálnice a zajímal se o tankovku na Holoubkov. Zda v souvislosti s radarem, to nevím,“ řekl Hahner s tím, že Strašice byly skoro po celou dobu trvání posádky bez základní infrastruktury. Spoléhat se na prohlášení vlády v tisku ale nechce. „Na zasedání jedu s konkrétním dotazem, týkajícím se studií k radarové základně, ale spíš tam jen dostaneme informace,“ myslí si Hahner.