Talentovaný mladý muž chce v Kodani z databáze přehledu hub vylepšit unikátní aplikaci, kterou vynalezl se dvěma kolegy z centra strojového vnímání Českého vysokého učení technického.

„Začalo to letos v únoru. Nápad zaujal profesora Jiřího Matase i jeho svěřence Milana Šulce. Podařilo se nám vytvořit automatické systémy, které z fotografie určí nejen zhruba 1300 hub, ale také deset tisíc rostlin. Náš klasifikátor je schopen z obrazu rozhodnout, o jaký druh se jedná. Třeba zda je o hřib nebo křemenáč. Lze ho jednoduše integrovat do mobilních nebo webových aplikací,“ pochlubil se student fakulty aplikovaných věd Západočeské univerzity.

S vývojovou novinkou slavil tým úspěch na několika mezinárodních soutěžích. Jmenujme ExpertLifeCLEF 2018 nebo další dvě konfrontace, obsahující nižší počet vzorků k rozpoznání - tisíc druhů květin a ve druhém případě 1400 druhů hub. Tyto soutěže organizovali pořadatelé celosvětové konference CVPR 2018 (Computer Vision and Pattern Recognition) v Salt Lake City, kde čeští odborníci prezentovali své výsledky ve druhé polovině června.

Dokořán se tak otevřely dveře na zahraniční trh. „My dodáme umělou inteligenci, která požadované prvky rozpozná a například vyhledávač Google připojí aplikaci. Právě v úterý cestuji díky nabídce dánské společnosti, jež disponuje atlasem hub. Komunikujeme také s firmou se zaměřením na čínsky a anglicky mluvící zákazníky,“ dodal Picek. Talentovaný ajťák nezapírá, že by rád dokončil doktorát. Se dvěma spolupracovníky hodlá pokračovat a není vyloučeno, že know-how nabídne vývojářům nebo poskytovatelům online služeb. Naskýtá se však i možnost, že by program potřebný pro fungování systému v telefonu či počítači vyvinuli sami.

A perlička na závěr. Další vášní badatele od Rokycan je fotbal. Lukáš rozhoduje zápasy krajských soutěží a před týdnem se jako každý správný sudí ´dočkal´ inzultace od hostujícího hráče v zápase 1. A třídy Bukovec - Kaznějov. Vysvětlit napadení před fotbalový soud ale dnes nemůže kvůli misi ve Skandinávii.