Lvi hlídají oči dětí. Samozřejmě jde o nadsázku, ale s velkým podílem pravdy. Lion´s klub Rokycany totiž do svých aktivit zahrnul oční screening předškoláčků. Za pomocí počítačového programu a speciálního snímače (kamerka Plus-optix AO 9) zjišťují, zda nedošlo k odchylkám od normálu. Na mrňousky blikne tvářička panáčka a když se na něj zadívají, přístroj bezpečně zobrazí skutečnost. Počítač údaje vyhodnotí a zobrazí výsledky.

„Dali jsme nabídku několika školkám. Pokud rodiče dětí souhlasili s vyšetřením, zdarma ho provádíme," uvedla Blanka Rozumová. „Náklady jdou za námi. Přístroj máme půjčený od plzeňských kolegů a na financování akce se podílí i Plzeňský kraj," dodala. „Nyní bude na maminkách a tatíncích, jestli po našem upozornění vyhledají odborného lékaře," dodala Anna Riegerová. Po Rokycanech mají lioni namířeno ještě do Ejpovic, Mýta, Hrádku, Strašic a Kařeza. Přitom budou do akce zapojení i další členové klubu.

Kristián Maas nám v Mateřské škole Pohádka řekl: „Vůbec nic nebylo," a zvědavě sledoval, co se ´tetám´ukazuje po pohledu do jeho oček. Vedoucí učitelka Lenka Hlaváčková potom doplnila, že na přání rodičů screeningem prošly zhruba dvě třetiny kloučků a holčiček. „Někdo se ho zúčastnil i vloni, teď opětně kvůli přeměření. Jiní naopak poprvé." V případě tohoto předškolního zařízení ze sedmdesátky dětí bude třeba, aby se s očním lékařem poradili rodiče třinácti z nich. U Saské brány dopadli mrňousci lépe. Ředitelka Olga Zíková k tomu sdělila: „Šetřením prošla asi šedesátka zájemců a jen všeho všudy ve dvou případech by děti měly navštívit specialistu."