Pro město, která má na letošek včetně financování státní správy 260milionový rozpočet, je to ale šok. „Zdá se, že v původně plánovaném termínu, v září příštího roku, školu neotevřeme. Budeme hledat variantu částečného zprovoznění,“ řekl starosta Jan Baloun. „Cenu může zřejmě snížit výběrové řízení, ale ne o mnoho,“ dodal starosta.

Ještě nedávno se přitom zdálo, že rekonstrukci, při které ale z původního objektu zůstanou jen obvodové zdi, Rokycany s pomocí dosud získaných dotací stihnou během dvou let. „V okamžiku, kdy jsme si mysleli, že vše zvládneme za 40 milionů, jsme s těmi dotacemi měli peněz dost,“ konstatoval místostarosta Jaroslav Mráz.

Při tzv. porcování medvěda totiž parlament na Rokycany pamatoval 12 miliony a kraj městu přidal pětimilionovou dotaci. „V rozpočtu jsme měli vyčleněno 15 milionů korun a dalších pět milionů zbylo z loňska,“ řekla místostarostka Marie Hlávková s tím, že tehdy se totiž Rokycanům podařilo od ministerstva financí získat pět milionů na bourací práce, které tak ušetřily z minulého rozpočtu.

„Situace se změnila. Pro Regionální operační program Jihozápad zpracujeme žádost na 101 milionů. Za prostředky, které jsme získali od parlamentu a kraje, bychom upravili dvůr školy a vyměnili okna,“ řekla Hlávková.

Podle Antonína Maříka, který se na škole věnuje malým hokejistům, byla stomilionová suma zřejmá od začátku. „Zainteresovaní tomu ale nevěřili,“ dodal. Učitelé, ale i děti, od loňského září denně přebíhají z místa na místo. „Vydržet se to dá, ale musíme vědět, kdy bude oprava školy hotová,“ řekla učitelka Hana Jedličková.

Potíže se stoletou školou, jejíž žáci a učitelé se museli uchýlit do sokolovny, do internátu zemědělské školy a do devítiletky na Jižním předměstí, odhalila podle Hlávkové banální záležitost. „Na minulé prázdniny jsme naplánovali opravy za pět milionů korun a už 2. července stavbaři zjistili rozsáhlé napadení dřevokaznými houbami,“ dodala místostarostka.

Příslušné úřady vzápětí provoz takto napadené školy zakázaly. Školní rok 2007/08 tak zahájilo osazenstvo školy v sále ZUŠ Rokycany.

 

Související článek: Do Rokycan přiteče šest milionů