Deník na návštěvěDeník na návštěvěZdroj: Deník

Navzdory chromozomálnímu onemocnění se sportovně založená a nadaná dívka věnuje několika odvětvím. „Atletice, v níž se specializuje na stometrový sprint, skok daleký a triatlon. Hraje tenis na kurtech plzeňské Slavie pod vedením Tomáše Psohlavce a závodně lyžuje s vrstevníky za SK Sokol Špičák. Polyká i stovky kilometrů na kolech a nedávno perfektně zkrotila snowboard,“ vypočítává aktivity maminka Adriana.

Downův syndrom, což je právě označení pro ten jeden chromozom navíc, může být impulsem k pokoření zdánlivě nemožných překážek. A Madlenka poskytuje obrovské množství důkazů! Přede dvěma lety vyhrála na mistrovství republiky Českého svazu mentálně postižených sportovců běh na sto metrů i skok daleký. Vyrazila pak na mezinárodní mítink do Olomouce, kde brala stříbro na stovce při akci pořádané tuzemským hnutím speciálních olympiád. Další výzvou se stalo mistrovství Evropy ve finském Tampere. Ve sprintu z toho byl postup do finále a vynikající pátá příčka.

Další kovy pro Madlenku cinkaly na tenisových dvorcích i na svazích. Pokud jde o bílý sport, bylo z toho druhé místo na mistrovství ČR a nepopulární bramborová medaile při Šumavském pohárku v alpském lyžování. Dlužno však dodat, že tady svojkovická vyslankyně závodila se zdravými sportovci.

Ilustrační foto
Okolí holobytů je dál území strachu a bídy

Hektický rok 2020 zahajovala Madlenka při Národních hrách speciálních olympiád v Horní Malé Úpě. „Vyhrála obří slalom a v tom klasickém byla třetí,“ pochlubil se tatínek Milan. Další úspěšná vystoupení však musela jeho dcera odložit kvůli epidemiologické situaci. Měla přitom políčeno na mistrovství světa v alpském lyžování, jehož dějištěm se mělo stát v prosinci italské středisko Sestriere.

Sailerovi a jejich potomek byli často k vidění na ploše areálu Jižního předměstí. Tedy pokud to opatření dovolila, protože další výzvou se stal blížící se evropský šampionát v atletice. Jenže ani do Francie se v březnu Madlenka nepodívá. České výpravě vystavil stopku složitý tranzit přes Německo se dvěma přestupy a karanténou po návratu. „Věřte, že Madlenka tuhle informaci oplakala, ale čekají ji bezpochyby další zajímavé akce,“ je optimistkou maminka.