Páry se do svateb příliš nehrnou, například v Tachově nebude podle matrikářky Marie Kantnerové 2. února žádná svatba, na 22. jsou ohlášeny dva obřady. Obě data jsou sice ve všedních dnech, ale to není důvodem malého zájmu. "Svatby ve všední dny nejsou zas tak výjimečné. Obecně ale není o svatby v zimních měsících velký zájem, více se lidé berou na jaře a v létě," uvedla Kantnerová.

Malý zájem je i jinde v regionu. „Nemáme nic, ani jedna svatba se nechystá,“ sdělila k uvedeným datům matrikářka města Domažlice, Lenka Volfíková. Také snoubenci z Rokycanska na zvláštní termíny nereflektují. Nejbližším klasickým termínem je 5. únor s jediným ohlášeným obřadem v Dobřívě.

Jiná situace je ale v Klatovech. Magické datum s pěti dvojkami okouzlilo některé páry natolik, že si své ano řeknou, i když jde o úterý. „Svatby 2. 2. 2022 nemáme žádné, ale 22. 2. 2022 jich máme šest, což je docela rekordní počet,“ řekl matrikářka Šárka Červená.

Zaúřadoval covid-19

Podle socioložky ze Západočeské univerzity v Plzni Martiny Štípkové, která pro Deník analyzovala data o Plzeňském kraji, ze statistik například vyplývá, že nejméně sňatků bylo uzavřeno ve všech okresech v roce 2020, tedy během pandemie koronaviru. „Počet sňatků v Plzeňském kraji od roku 2013 rostl. Skokové snížení počtu sňatků v roce 2020 můžeme jednoznačně připsat epidemii covidu a s ní spojeným opatřením,“ uvedla.

Rekonstrukce kina byla zahájena, v současnosti se bourají toalety a odstraněno bylo staré vybavení kina.
V kině Mže teď účinkují bourací kladiva, venku už se staví skladiště

Lidé byli v nejistotě například ohledně povoleného počtu hostů nebo se obávali o zdraví své a svých blízkých. „To vše zřejmě vedlo část lidí k tomu, aby plánovanou svatbu odložili. Až statistiky v dalších letech ukážou, jestli byly původně odložené sňatky realizované později. Je velmi pravděpodobné, že k tomu dojde,“ sdělila socioložka.

Jak Deníku řekla tachovská matrikářka Marie Kantnerová, letos se svatby kvůli pandemii příliš neruší.

Pohroma pro půjčovny

Malý počet sňatků, a obecně společenských akcí, poznamenává řadu oborů, především ale půjčovny svatebních šatů. "Tohle je pro nás velká tragédie. Na 22. 2. mám jednu svatbu, jinak nic. Náš obor v současné době hodně strádá a už to trvá dva roky a ani magické datum nic nezachrání, zvláště na malých městech," svěřila se Deníku Petra Hendrichová, majitelka Svatebního salonu v Tachově.

Hendrichová půjčuje nejen svatební, ale veškeré společenské šaty. Ani tady jí ale teď situace nenahrává. "Tři měsíce jsem prakticky bez objednávek. Maturitní plesy se ruší, nekonají se ani jiné tradiční plesy. A na kompenzace údajně nemám nárok, ani nevím proč. Jsem ale optimistka a věřím, že se to už zlomí," dodala.

Ilustrační foto
Řidiči a strojvůdci marodí a jsou v karanténách. Omezení spojů ale zatím nehrozí

Plesy a společenské akce se ve velkém ruší i v krajském městě. Podle Ivany Hušákové z plzeňské Měšťanské besedy se zhruba pětadvacet plesů přesunulo na jaro, tedy na duben a následující měsíce, pár jich bylo zrušeno úplně. „Oproti sezoně 2020/2021, která byla zcela zrušená, se nám v té letošní podařilo alespoň některé plesy uskutečnit, zejména maturitní, které se konaly už v říjnu. Například velký ples města Plzně, který se měl uskutečnit v lednu, byl ale přeložený na duben,“ informovala Hušáková.