Václav Hudec, starosta Štítova, který má o něco vyšší než čtyřsettisícový rozpočet, si spoluúčast obce na akcích za schválených šestnáct milionů korun nedovede představit. „Zatím jsem neviděl ani žádné peníze na projekty. Všechno se musí navléct na nějaké programy. To je pro nás neřešitelná situace.Protože normálně chodím do práce, chybí mi nejen peníze, ale i čas na vyplňování spousty papírů,“ konstatoval Hudec s tím, že si původně představoval, že se o všechnu administrativu i výběrová řízení postará vládou jmenovaná komise.

„To by byla pomoc malým obcím,“ dodal starosta obce, které vláda v návrhu rozpočtu schválila rekonstrukci obecního úřadu za deset milionů korun a opravu cest za šest milionů.

Případného spolufinancování se bojí i starosta Vísek Lubomír Fiala. Této obci s třísettisícovým rozpočtem přiklepla vláda akce za dvanáct milionů korun. Na vodovod a rekonstrukci obecního úřadu. „Nemáme ani územní plán a kvůli to spoluúčasti to vypadá špatně. Slibovali nám, že nám úřady budou k dispozici, ale zatím to vypadá, že jsme v začarovaném kruhu,“ konstatoval Fiala s tím, že peníze z dotací jsou pro malou obec sotva dostupné.

Starosta Trokavce s 800tisícovým rozpočtem Jan Neoral jako důchodce podle svých slov 7,5 milionu korun na vodovod vyběhá. „Topolánek nám ale žádné peníze nedal. To je mýlka. Musíme žádat klasicky. Žádost už jsem podal,“ řekl s tím, že už má za sebou tři cesty na ministerstvo zemědělství a před sebou vyplňování stohů papírů. „Chápu, že moji kolegové, kteří jsou zaměstnáni, na tohle nemají čas,“ dodal Neoral.

Podle Vladislava Vilímce, který je z titulu náměstka krajského hejtmana členem Komise pro rozvoj Podbdrska, ale vláda rezervuje 250 milionů korun právě na dofinancování podílu obcí. „Musíme to probrat,“ slíbil před zasedáním komise Vilímec s tím, že i tak by bylo vhodné, aby se obce aspoň nějakou částkou na svých projektech podílely.

„Na zpracování žádostí o dotace jsou tu různé agentury,“ podotkl Vilímec, který vidí problém spíše v tom, že některé malé obce, například osmdesátihlavé Mešno, usilují takto o výstavbu kanalizace. „Pokud ji udělají, z nákladů na provoz budou jejich obyvatelé platit stočné,“ upozornil Vilímec.