Maminky by tento druh pomoci uvítaly. „Chápu, že zvláště velké obce by vydaly ze svého rozpočtu asi dost, ale mohly by přispět třeba jen částí poplatku. Nejde podle mě o peníze samotné, bylo by to od nich milé a vstřícné gesto,“ myslí si Ivana Štruncová, která je v pátém měsíci těhotenství.

Podobného názoru je i Kateřina Bystřická z Oseku, která porodila před několika dny. „Určitě by to bylo fajn, ale asi by to nebylo schůdné,“ sdělila.

Obce o tomto druhu pomoci zatím neuvažovaly. „Nepřemýšleli jsme o tom. Nemyslím si, že jde o tak velkou částku, kterou by nemohly rodiny vydat, na druhou stranu by to ani nás moc nestálo,“ uvažoval Jiří Pražský, starosta Zbirohu, který má kolem tří tisíců obyvatel.

Ani v Ejpovicích, kde v současné době žije 560 lidí, dosud podle starosty Bohumila Volfa nic takového neprojednávali.

Čilá, obec se čtyřiadvaceti obyvateli, alespoň teoretickou možnost, že by pomohla, připouští. „Žádnou budoucí maminku tu ale zatím nemáme. Kdyby se nějaká objevila, zauvažovali bychom o tom,“ uvedl starosta František Hájek s tím, že by to pro obec nebyla velká finanční zátěž.

Stejně jako v případě ostatních regulačních poplatků i za pobyt v nemocnici nemusejí platit matky, které pobírají dávky hmotné nouze. Poplatky nehradí ani jejich nově narození potomci. „Matka dítěte se prokáže v nemocnici platným potvrzením o poskytnutí této dávky, které vydává příslušný orgán na požádání klienta. V případě novorozence se potvrzení vydává zpětně po předložení potřebných dokladů,“ vysvětlil mluvčí rokycanské radnice Jan Engler.

Proti poplatkům se rozhodly bojovat Vápená a Uhelná na Jesenicku. Tyto obce platí regulační poplatek za rodičky i jejich potomky.