O přehlídku nabídky devatenácti škol z Plzeňského i Středočeského kraje se postaral rokycanský úřad práce, necelou desítku firem a město Mýto pak získala Okresní hospodářská komora.

„Řemesla je třeba podporovat. Firmy zatím zkušené pracovníky seženou, ale nastane doba, kdy nebude kde brát. V Rokycanech jsme poprvé. Jsem úplně nadšený,“ řekl Václav Červený ze SOU stavebního Plzeň.

Rokycanská akademie se za pět let rozrostla. Už loni akce přesídlila ze sálu ZUŠ do sokolovny. ZUŠ ale tato výstava zcela neopustila – úvod totiž patřil jejímu pěveckému sboru pod taktovkou Aleny Vimrové.

Na pořádání akce, na které byla pro školy účast zdarma, přispěly Rokycany a Mýto, organizátorům vyšel podle jejich slov vstříc také kraj. „Výstava pomůže žákům základních škol orientovat se na trhu práce,“ konstatovala ředitelka úřadu práce Věra Strnadová. Rokycanský starosta Jan Baloun pak popřál školákům dobrou volbu.

Do noty se tak trefil například Martinu Kopci ze Zbiroha. „Našel jsem tu zdravotnickou školu v Berouně, jsem rád, protože takovou školu bych chtěl studovat. Mile mě to překvapilo,“ řekl deváťák Martin. Litoval ale, že nenašel „zdrávku“ z Plzně. O účasti škol totiž podle pořadatelů rozhoduje také spontánní zájem budoucích studentů o studijní či učební obory.

Organizátoři z Informačního a poradenského střediska (IPS) úřadu práce vytvořili pro návštěvy devítiletek z celého Rokycanska harmonogram. Podle jejich slov maximálně jim vyšla vstříc také rokycanská sokolovna. O občerstvení se alespoň pro začátek výstavy postaralo SOU Jeřabinová Rokycany. „Domácí mají větší prostor. Je tu také SOU lesnické a zemědělské a Gymnázium a SOŠ Rokycany,“ poznamenala Jana Babickáz IPS.

Právě gymnázium letos překvapilo, zvláště jeho SOŠ totiž poprvé na akademii předvedla úplnou škálu svých studijních oborů. „Dřív měli jenom nástěnku. Většina škol ale vystavuje od začátku,“ řekla Babická. „Úroveň expozic se rok od roku zvyšuje, jsou propracovanější,“ pochválil vystavovatele rokycanský místostarosta Jaroslav Mráz.

Žáci posledních ročníků devítiletek mohli vybírat ještě například z nabídek SOŠ profesora Švejcara Plzeň včetně pedagogického lycea, SOŠ obchodu, užitého umění a designu Plzeň, ISŠ živnostenské Plzeň, SOŠ a SOU Hořovice, SPŠ dopravní Plzeň, SŠ Oselce, Soukromé střední uměleckoprůmyslové školy Zámeček, SSUPŠ Plzeň–Litice, SSOŠ ochrany osob a majetku Plzeň, SOU elektrotechnického Plzeň, SPŠ strojnické Plzeň, Obchodní a pedagogické školy Beroun.