Víc vydají také cestující v autobusech, rostou ceny benzínu i nafty a majitelé osobních aut si také připlatí na nový dálniční kupón. Tentokrát dají o stovku víc, tedy rovných tisíc korun.

„Chybí nám dvě koruny,“ zoufali si hned po vánočních prázdninách bezradní školáčci ze Základní školy Veselá. S korunovým zdražením jedné cesty děti ani jejich rodiče nepočítali.

Také ředitelka této školy Dana Pavlovská jezdí do práce denně z Rokycan autobusem. Jedna cesta na této desekilometrové trase ji teď přijde o dvě koruny dráž. „Dřív stála jedna cesta 14 korun, dnes už 16,“ říká žena, která při 22 pracovních dnech vydá měsíčně za dopravu o 88 korun víc. Za cestování do zaměstnání zaplatí tedy každý měsíc kolem sedmi set korun.

Tím ale náklady na dopravu za prací v její domácnosti nekončí. „Manžel jezdí denně autem do Prahy. Na benzínu projezdí 10 tisíc. Jak jeho ceny pořád rostou, je to čím dál tím dražší,“ tvrdí Pavlovská.

Její rodina má podle ní štěstí, že dcera studuje v místě bydliště. „Gymnázium ale není konečná, taky bude muset dojíždět. Kamarádka mi zrovna řekla, jak je ráda, že její dcera dostudovala,“ dodala Pavlovská.