„Lze vystavit i fakturu,“ řekla Vaňková, podle níž systém podle dosavadních zkušeností funguje. „Za poplatky za hospitalizaci jsme rádi. Úhrady od pojišťoven nestačí, poplatky tak zčásti pokryjí ztráty na lůžkových odděleních. Jen náklady na stravu tam činí kolem 120 korun denně,“ sdělila náměstkyně.

S placením tohoto regulačního poplatku souhlasí i někteří potenciální pacienti. „Poplatek za hospitalizaci je v pořádku. Doma bych si také musel uvařit,“ sdělil Deníku už před časem Jiří Svoboda.

Ostatně v Rokycanech už si lidé během posledních let zvykli platit také za nadstandardní pokoje. „S těmi jsme začali na chirurgii. Dnes máme tyto pokoje na všech odděleních, tedy i na dětském, gynekologii a na interně,“ uvedla Vaňková s tím, že ceny se liší v závislosti na vybavení a počtu lůžek.

„Nejdražší jsou nadstandardy na gynekologii a chirurgii. Tam se platí 500 korun denně. Konkrétní cenu pacienti zjistí z ceníku,“ dodala náměstkyně s tím, že nemocnice usiluje o to, aby počet nadstandarně vybavených pokojů zvýšila.

V léčebně na Janově jsou na čtyři nadstandardní dvoulůžkové pokoje dokonce pořadníky. „Máme je za nižší úhrady, než je zvykem. Pokud je na pokoji jeden člověk, platí 200 korun za den, dva lidé zaplatí dohromady 300 korun denně. Úhrada záleží na domluvě, většinou lidé platí až po skončení hospitalizace,“ řekl ředitel léčebny Stanislav Kos.

Zato reakce na šedesátikorunový poplatek za hopitalizaci jsou podle ně velmi polarizované. „Někdo nadává, někdo to chápe,“ řekl ředitel léčebny, která od pacientů vybírá předem zálohy na patnáct dní.