„Lidí, o které nemá nikdo zájem, přibývá,“ konstatoval Ivan Cehlárik z rokycanské pohřební služby.

Na změnu tak doplatí také obce. Například Mirošov, na jehož katastru sídlí Domov Harmonie a plicní léčebna Janov, už nyní ročně vypravuje osm až deset pohřbů. „Bez pohřebného se počet takových pohřbů zvýší. Může se stát, že zaplatíme dvacet až třicet úmrtí. Na to bude obec doplácet,“ řekla mirošovská matrikářka Jarmila Pidrmanová. Podle ní by bylo vhodné, kdyby tyto pohřby vypravovala obec, v níž měl zemřelý trvalé bydliště.

Podle matrikářky tato skutečnost zatím náklady města díky příspěvku státu nijak nezvyšovala. Pět tisíc už ale nebude stačit. „Pohřeb bez obřadu u nás vyjde přibližně na 5700 korun, standardní pak na 12 tisíc. Kvůli zvýšení DPH a cen energií budeme muset zdražit,“ uvedl Cehlárik s tím, že jeho firma nikdy nebrala zálohy, nová situace ji ale přinutí. „Nezaplacených pohřbů a nevyzvednutých uren bude víc,“ řekl.

Kvůli „zapomenutým“ nebožtíkům už jeho firma koupila společný hrob. Za poslední dva roky ale zůstalo nevyzvednuto dalších dvacet uren. Podle Cehlárika bude hůř. „Zrušení pohřebného nejvíc ublíží starým lidem, ti na pohřeb nebudou mít,“ dodal.