Jedenáct studentů čtyřletého oboru gastronomické služby ze Střední školy Jeřabinová potěšilo oči i chuťo- vé buňky účastníků své velké prezentace.

V pátek odpoledne totiž představili formou rautu výsledky své praktické maturitní zkoušky. Protože je jaro, dostali téma velikonoční raut. „Všechno nebylo úplně lehké, ale poradili jsme si," konstatovala Petra Potůčková.

Snadné to opravdu nebylo. Zadání znělo: realizovat raut pro šedesát osob. Pak už od zajištění, zorganizování všeho obstarání surovin, vymýšlení laskomin pro tabuli, přípravy jídel i úpravy stolů a servírování dobrot hostům spočívalo všechno jen na nich. Včetně závěrečného vyúčtování. Škola určitý obnos na akci poskytla, ale pokud se chtěli žáci předvést více, museli si sehnat sponzory, které pak na oplátku na raut zase pozvali. „Stálo to určitě za to, jsou šikovní," vyslechli jsme na konto nadcházejících absolventů nejednu poklonu.

„Celé čtyři roky jsme se učili rauty připravovat, učitelé nás pak na ně brali a lidé si v poslední době i zvykli dost je u nás objednávat," prozradila za celou partu Denisa Pytlíková. „Baví mě dělat rauty a vidět spokojené lidi je pak hezké," mínil Marek Čermák. „Vědět, že se hosté dobře najedli a zvedlo jim to náladu, je moc příjemné," přidala se Magdalena Dubová.

Samotná výroba pohoštění a nachystání prostor zabraly partě maturantů dva dny času. Připravovali třeba špenátovou rolku s tvarohovo-smetanovou náplní a rajčaty, aspiky, kuřecí i vepřové řízečky v trojobalu či kukuřičných lupíncích, tatarák, řecký salát, feta sýr s medem, plněné slané košíčky, ale také sladké řezy, beránky…

„Nejdřív jsem zažívala straš- ný stres. Když ale pak už přijdou lidé, všechno je takové u-volňující," zvažovala Denisa.

„Jsem s nimi nadmíru spokojená," uvedla Dagmar Kfelířová, která spolu s Jitkou Soukupovou na velké účtování celé jedenáctky dohlížela. „Zpočátku trochu vázla organizace, nervozita sehrávala své, ale nakonec to zvládli velice dobře. Je vidět, že se vyplatila jejich účast na různých rautech. Jsou teď sebejistější a umí si poradit," hodnotila dále učitelka odborného výcviku.