Podle psycholožky Ireny Příkazské z Pedagogicko psychologické poradny v Plzni přitom vyvolává v lidech stres zvýšenou potřebu jít na toaletu, i když by jindy vydrželi daleko déle. „Samozřejmě, že normálně člověk vydrží nejít na toaletu daleko delší dobu než jeden a půl hodiny, ale v tak vypjaté chvíli jakou maturitní zkouška rozhodně je, v lidském organismu vyvolá stres určité chemické reakce a mohu potvrdit, že se vám bude chtít jít na toaletu daleko dříve než za jednu hodinu,“ upozorňuje psycholožka. Studenti na Rokycansku podle pedagogů včera vydrželi, ale začátek maturit se prý podobal špionážnímu filmu.

„Obří modrou bednu se zadáním jsme střežili v zabezpečené místnosti. Otevíral ji komisař Zdeněk Záhrobský pod dohledem zadavatelů prací,“ přiblížila ředitelka školy Drahomíra Rancová. Studenti museli předkládat občanské průkazy, které pak musely ležet po celou prověrku na lavicích. „Začínáme českým jazykem, a to na vyšší úrovni. Mladí lidé na to mají devadesát minut. Navíc je ještě čeká slohová práce v rozsahu zhruba 350 slov a angličtina,“ uvedla profesorka Marie Šamanová a vyrazila do 4. B. „Už jsme pár cvičných testů absolvovali, takže to tak hrozné snad nebude. Strach máme jen z toho, pokud by někomu bylo nevolno a musel učebnu opustit. Pak už se vrátit nemůže,“ říkaly studentky Alice Šupíková s Adélou Ouhrabkovou. V lavicích sebudou potit ještě dnes a zítra, kdy se ke zmíněným předmětům přidá matematika a pro někoho jiný cizí jazyk. Obdobně to vypadalo u kolegů ve střední odborné škole, kde byla většina zadání na nižší úrovni.

Zajištění maturit na nečisto stojí kolem 120 milionů korun a do této sumy je zahrnuto vyhodnocení prací. V digitalizované podobě je nyní zasíláno na ministerstvo školství. Začátkem listopadu se vedení škol a žáci dozvědí, jak na tom s úrovní znalostí jsou.