Od pondělka začnou skládat zkoušky dospělosti ještě žáci denního nástavbového studia (obory podnikání a provozní technika) spolu s dálkaři. Všichni ze Střední školy Rokycany, Jeřabinová ulice.

Černé na bílém ukončení studia, od čtvrtka ztvrzené maturitním glejtem, mají studenti oboru podnikání z téže školy. Ze 16 se jich závěrečného klání zúčastnilo 15 a pouze v jednom případě se nezadařilo z odborného předmětu, ten si dotyčný v září zopakuje.

Dnes se slavnostní vyřazení v obřadní síni radnice týká další party, a to mechaniků – seřizovačů. „Všech jedenadvacet žáků si prospěchem zasloužilo maturovat už tento týden. Šestnáct jich prospělo a pět dokonce s vyznamenáním, takže kluci mile překvapili,“ hodnotil zástupce ředitele Václav Žíla.

Účastníky velkého zápolení jsme ale před tímto verdiktem zastihli ještě přímo v kolbišti. Pro pány celá akce začínala vytvořením programu na počítačích, podle něhož potom v dílnách vyráběli součástku. „Praktická zkouška ušla, ale ta ústní část!“ shodli se absolventi. „Na psychiku to bylo zkrátka strašný. Nespal jsem z toho, to se mi ještě nestalo,“ prozradil na sebe Petr Loukota.

„Ani já takové nervy ještě nezažil,“ přidal se Ondřej Neckář. „Přemýšlel jsem o tom, jací na nás budou učitelé, a doufal, že snad nás nebudou chtít zkoupat. Nejvíc jsem se obával češtiny. Literatura není zrovna mým oblíbeným předmětem, jsem technický typ,“ prohodil. Petr měl zase za náročnější matematiku. „Stačí změnit znaménko a už jste někde jinde,“ vysvětloval obavy. Docela se ale těšil na technologii.

Později se ke kamarádům v čekání na vyhlášení výsledků připojili i Petr Kamiš, Vojtěch Karel a Martin Nentvich. Celá společně maturující pětice prospěla, dva posledně jmenovaní pak s vyznamenáním. Oslavovat chtějí až o víkendu. „Já hned odtud rovnou zamířím do práce. Chci si nalezené zaměstnání udržet,“ informoval Neckář.

Z ostatních už má do budoucna jasno i Kamiš, který by rád pokračoval studiem na vysoké škole strojírenské. „Absolvovali jste první velkou zkoušku života. Tím to ale nekončí. Abyste byli v práci úspěšní, budete se dál muset sebevzdělávat. K tomu přeji hodně vytrvalosti,“ dodal po zhodnocení výkonů předseda komise Josef Houška.