Okres je baštou republikové organizace, a to nejen kvůli předsedování Martina Frantese z Mirošova. „U nás je registrována většina členské základny České republiky,“ potvrdil Milan Tomášek, který nás poutavou expozicí v předsálí rokycanské sokolovny provázel.

Současné náměty jsou o mašinkách, znázornění budoucnosti, sportu, atd. Výlet do zahraničí se týkal především archů s motivy z Japonska nebo Švédska. Pokud jde o tuzemskou kolekci, byla ohraničena dvěma významnými daty. Stými narozeninami Československa a padesátinami filumenistického svazu. Proto nechyběly připomínky sokolských sletů za první republiky nebo mapy, znázorňující, kde všude se sirky v minulosti vyráběly. Byly to především horské oblasti. Kromě Krkonoš a Krušných hor pochopitelně také Šumava. Malých teček byly na Klatovsku a Domažlicku desítky, jenže postupně zanikaly. Naposledy to bylo proslulé Solo Sušice před deseti lety…

Zajímavé je, že Rokycansko toho se zápalkami nemělo moc společného. Výjimkou se stala produkce krabiček v Borku i okresním městě.

Dodejme, že filumenie je sběratelskou disciplínou, věnovanou především sbírání zápalkových nálepek. Patří sem ovšem i související dokumentace, porcelánové stojánky na sirky pro majetné zákazníky a jiné věci.

Právě tyto náměty obdivovali i návštěvníci v centru Rokycan. Dobové plakáty, ukázky akcií nebo ještě nerozstříhané archy nálepek přímo z továrny.