„Úklid sněhu na místních komunikacích pro nás zajišťuje mirošovský živnostník, o chodníky se starají naši dva zaměstnanci, kteří se střídají. Mají k dispozici motorový stroj s pluhem,“ sdělil Vlastimil Sýkora, starosta Mirošova. Ve městě měly v uplynulých dnech přednost lokality s větší koncentrací lidí. „Zaměřili jsme se zejména na prostory u léčebny, školy a zdravotního střediska, v pondělí se uklízelo náměstí. Záleží samozřejmě hlavně na počasí. Pokud nám klimatické podmínky nepřejí, úklid trvá déle, ale snažíme se, aby to bylo co nejlepší,“ doplnil starosta.

Podobně se vypořádávali s přívalem sněhu také ve Zbiroze. „Zvládli jsme to bez větších potíží. Myslím, že většina obyvatel pochopila, že nejde odklidit vše najednou. Někteří dokonce, i když už tento rok nemuseli, si sami dávali chodníky před domy do pořádku,“ uvedl Jiří Pražský, starosta Zbiroha. I tady se o silnice stará najatá firma, o chodníky několik zaměstnanců města.

Úklid v Rokycanech zajišťuje Rumpold–R, který najímá další spolupracovníky, plus veřejná služba. „Jsme si vědomi, že silnice a chodníky nejsou v ideálním stavu, ale snažíme se to zvládnout. Vzhledem k počasí však nejde vše okamžitě. Přednost mají vždy hlavní tahy,“ informoval tajemník rokycanské radnice Slavomír Špicl.

I když lidé v ulicích často žehrají nad bezútěšným stavem chodníků, na druhou stranu připouštějí, že množství letošního sněhu skutečně překvapilo. „Například cesta od bývalé Sasanky k mateřince Pohádka je schůdná pouze uprostřed mezi vyjetými kolejemi nebo po „trávníku“. I tam, kde není prohrnuto, totiž jezdí auta a pod rozježděnou vrstvou sněhu tak vzniká velmi kvalitní ledovka,“ upozornila mladá maminka, která se představila jako Věra. Je jí však jasné, že nelze všechno zvládnout najednou. „Chce to teď tedy hlavně koukat pod nohy a chodit opatrně,“ je přesvědčená.