„Přijeli jsme z chalupy na Berounsku. K návštěvě mě už před časem zlákalo seznámení s představitelem muzea Františkem Kochem,“ sdělil herec. „Když jsme s Ivanem točili v Sebečicích film Šejdrem, jezdil jsem si do Zbiroha ´pro důchod´ na staré německé motorce. Zapůjčil ji z muzea právě pan Koch. Šlapala perfektně a já zaslechl leccos i o další technice, kterou v Rokycanech opatrují,“ vysvětloval. Nyní se tedy na místo vypravil a obdivoval: „Žasnu, překvapilo mě, jak je to tu velké, co všechno, a funkční, tu můžete vidět. Kluci jsou přímo uneseni.“

Pod dozorem aktivistů muzea zasedli i do tanku a vyzkoušeli si v klidovém stavu jeho ovládání. Starší, desetiletý, Fanda byl velitelem. „Už vím, jak se s tankem jezdí,“ pochlubil se. Dodal, že sbírá modely starých autíček a jeden z tanků by si vzal na památku hned s sebou domů. „Jednou je taky budu sbírat,“ mínil.

Osmiletý Pepča dělal v tanku střelce a upřednostňoval zase dělostřelecké náboje. Nejvíc ho však upoutal bojový vrtulník. „V tom si zahrál i Nicolas Cage,“ informoval Koch. „Hm, toho neznám,“ zvažoval Josífek, „ale naše herce ano,“ a začal jmenovat. Jen z rodiny měl hned čtyři. Sám se, na rozdíl od staršího bratra, hodlá v budoucnu vydat stejnou cestou.

Ladislav, hlava rodiny Trojanů, během obdivování tanků zavzpomínal, že se ve filmu před lety v jednom také projel. „Týkal se osvobození a já v něm spolu s Petrem Kostkou přijeli na pomoc Praze. To už je ale více než třicet let,“ počítal. Oproti tomu nedávno dotočil svoji roli v Pojišťovně štěstí a od podzimu se chystá s Jiřinou Jiráskovou vystupovat v Bráníku a hostovat i jinde.

Jedna z jeho nejslavnějších postav – nejmladšího z Potůčků v seriálu Tři chlapi v chalupě – jakoby do budoucna v širším smyslu i trochu předznamenala dění v rodině. Zanedlouho totiž Ivanu Trojanovi přibude další ratolest. Třetí chlap do chalupy. „Mysleli jsme, že to bude holčička, kluci se na ni těšili, ale čekají Toníčka,“ usmíval se Ladislav v očekávání dalšího vnuka. „Tedy nejspíš Toníčka, zatím tohle jméno vedlo. Ivan s Klárou se rozhodli pro stará česká jména,“ podotkl.

S Fandou a Pepčou musel ještě absolvovat prohlídku vojenského bunkru i nákup suvenýrů. To mu kluci neodpustili a přemlouvali i k návštěvě celodenní akce, která se v muzeu uskuteční příští sobotu. Největším lákadlem, a podle ohlasu na Rokycansku nejen pro ně, jsou plánované bojové ukázky, terénní jízdy, pro děti pak i soutěže.

Ačkoli náročného chystání je na takovou akci až dost, v pátek vyrazili členové muzea na dlouhou cestu. Míří do Bánske Bystrice. „Pozvali nás, abychom se účastnili oslav Slovenského národního povstání,“ informoval ředitel instituce. Technika z Rokycan je ale v pohybu i jinak. Tento týden například figurovala v dalších scénách pro film a my se k jejímu nového ´účinkování´ ještě vrátíme.