„Dlouhá ani tuhá zima včelám nevadí, spíše naopak. Nejdůležitější je období jara, především duben. Letos bylo počasí optimální pro rozvoj včelstev, nicméně v produkci medu jsou v různých lokalitách velké rozdíly,“ sdělil Jaroslav Hrabák, předseda okresního výboru včelařů.

Jak dlouho však snůška potrvá, záleží na klimatických podmínkách. „Závisí to na nočních teplotách, které by neměly klesat pod deset stupňů Celsia, ale i na tom, zda přijdou prudké deště. Ty totiž mohou ze stromů smýt kolonie producentů medovice. Naopak i příliš vysoké teploty mohou tyto producenty zahubit,“ vysvětlil Hrabák.

Cena medu, která letos šplhá výš, tradiční zájemce o tento včelí produkt neodradí. „Med si v obchodech zásadně nekupuji, protože obsahuje konzervační látky a navíc ztekucováním za tepla se znehodnocují ty původní. U včelaře mám jistotu, že bude chutný a zdravý, proto si raději připlatím,“ svěřila se Stanislava Žáková.

Lidé, kteří se věnují chovu včel, zaslouží podle ní obdiv. „Je to soustavná práce po celý rok, přičemž se chovatelé musejí vypořádávat se stále větším počtem rizik. Nejde jen o počasí, ale přibývá i chorob včelstev. Snažení včelařů tak vyžaduje hodně trpělivosti,“ je přesvědčená.